Minister Błaszczak w Kielcach: zamawiamy najlepszy sprzęt na świecie

- Zamawiamy najlepszy sprzęt wojskowy na świecie, będzie kontrakt dot. drugiej fazy systemu Patriot, a w przyszłym roku samoloty F-35 trafią do polskich pilotów - powiedział podczas rozpoczęcia 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, szef MON Mariusz Błaszczak.

2023-09-05, 13:55

Minister Błaszczak w Kielcach: zamawiamy najlepszy sprzęt na świecie
Szef MON: zamawiamy najlepszy sprzęt wojskowy na świecie . Foto: PAP/Karol Zienkiewicz

- Kiedy spotykaliśmy się rok temu, mówiliśmy, że 30. edycja jest tą największą w historii. 31. jest jednak większa, jeżeli chodzi o liczbę wystawców i powierzchnię wystawienniczą. To jest niewątpliwie nasz wspólny sukces, który służy obronności Rzeczypospolitej Polskiej, ale także służy bezpieczeństwu i pokojowi na wschodniej flance - zaznaczył Błaszczak.

Przypomniał, że w 2018 r. zawarł pierwszy kontrakt dotyczący systemu Patriot. - Już za godzinę będziemy świadkami kolejnego kontraktu dotyczącego drugiej fazy systemu Patriot dla polskich sił zbrojnych. Ten kontrakt pierwszy już został wypełniony, system jest w posiadaniu Wojska Polskiego - podkreślił Błaszczak.

Szef MON przypomniał też, że Polska w 2019 r. zamówiła system HIMARS, a w 2020 r. - samoloty F-35. Dodał, że te myśliwce już w przyszłym roku będą w rękach polskich pilotów.

- Zamawiamy najlepszy sprzęt na świecie, rok 2021 to zamówienie czołgów Abrams, też już pierwsze egzemplarze tych czołgów są na wyposażeniu Wojska Polskiego, tureckich bezpilotowców Bayraktar - też już Bayraktary są na wyposażeniu Wojska Polskiego. I przyszedł rok 2022, który zaowocował kontraktami z Koreą Południową - powiedział Błaszczak.

REKLAMA

Czytaj także w tvp.info: Setki zlikwidowanych jednostek wojskowych. Kidawa-Błońska: PO modernizowała armię

- Wzmacniamy polskie siły zbrojne, wzmacniamy Wojsko Polskie, zapewniamy bezpieczeństwo naszej ojczyźnie, wiedząc, że jest to najlepszy argument odstraszający agresora. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa, agresor nie poważy się na zaatakowanie państwa, które ma silne wojsko - podkreślił szef MON.

Tegoroczna edycja targów określana jest przez organizatorów, jako jedna z największych imprez tego typu. W Polsce będzie prezentować się ponad 700 wystawców z 35 państw. Firmy zbrojeniowe będą prezentowały swoje produkty we wszystkich halach wystawienniczych oraz w specjalnie na tę okazję wybudowanym namiocie o powierzchni prawie 3 tys. metrów kwadratowych.

Posłuchaj

Minister M.Błaszczak o współpracy z Koreą Południową (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Targi w Kielcach z dużym udziałem Korei Południowej

Po raz drugi narodową wystawę przygotowuje Korea Południowa. Wynika to z faktu, iż polskie ministerstwo obrony zawarło w ostatnich miesiącach wiele ważnych kontraktów właśnie z azjatyckim partnerem. Chodzi m.in. o umowy na dostawy czołgów K2 i armatohaubic K9 oraz na realizację kontraktu na wyrzutnie dalekiego zasięgu Chunmoo i na dostawy lekkich samolotów bojowych FA-50. Pierwsze egzemplarze tych samolotów były prezentowane na pokazach lotniczych w Radomiu pod koniec sierpnia.

REKLAMA

Czytaj więcej w tvp.info: 629 zlikwidowanych jednostek wojskowych. "Mapy wstydu" rządów PO-PSL [WIDEO]

Po raz kolejny strategicznym partnerem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego będzie Polska Grupa Zbrojeniowa. Na stoisku rodzimych spółek będzie można oglądać uzbrojenie, które jest na wyposażeniu naszego wojska oraz takie, nad którym trwają jeszcze prace. Pierwszego dnia targów radomska fabryka broni pokaże m.in. nowy pistolet.

Od wielu lat targom obronnym towarzyszy podpisywanie ważnych umów zbrojeniowych. Podobnie będzie i w tym roku. Według zapowiedzi kierownictwa resortu obrony narodowej zostaną podpisane m.in. kontrakty na elementy wyposażenia drugiej fazy programu Wisła oraz na realizację dostaw dwóch Morskich Jednostek Rakietowych.

W przypadku drugiej fazy programu Wisła chodzi o pozyskanie kolejnych sześciu baterii systemu Patriot. Z kolei, jeśli chodzi o umowę na Morskie Jednostki Rakietowe chodzi o pozyskanie wyrzutni z pociskami NSM, radarów oraz systemów dowodzenia i wsparcia. Zapewni to polskiej Marynarce Wojennej zdolność do rażenia celów na lądzie oddalonych o 200 kilometrów.

REKLAMA

Czytaj także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej