Wybory parlamentarne w Polsce. Dziś ostatni dzień na zgłaszanie list kandydatów
Tylko do środy 6 września do godz. 16 komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów.
2023-09-06, 07:25
Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.
Z kolei zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.
Wymagania dla kandydatów
Podpisy są weryfikowane przez okręgowe komisje wyborcze. Sprawdzana jest nie tylko ich liczba, ale też czy zostały złożone przez wyborców z danego okręgu wyborczego.
Ponadto sprawdzane jest, czy na listach w wyborach do Sejmu jest co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn oraz czy wszyscy kandydaci spełniają kryterium wieku - kandydatem na posła może być tylko obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów osiągnął wiek 21 lat; w przypadku kandydata na senatora - jest to 30 lat.
Kandydować nie mogą m.in. osoby pozbawione praw publicznych, skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Zobacz także w TVP.Info: Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Jakie ułatwienia czekają wyborców?
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 15 października 2023 roku. Do Sejmu, zwanego niższą izbą parlamentu, w drodze głosowania powszechnego wybieranych jest 460 posłów. Do Senatu, będącego izbą wyższą parlamentu, mandat otrzyma 100 senatorów.
REKLAMA
>>> Wybory parlamentarne 2023. Zasady udziału, ważne terminy w kampanii [HARMONOGRAM] <<<
- Premier Morawiecki w Sejmie: naród jest suwerenem i to on decyduje o kierunkach polityki
- Pytania referendalne. Wiceszef MEiN: dosadne, zasadnicze i praktyczne
***
dn/PAP
REKLAMA