more_horiz
Wiadomości

Rak to nie wyrok. Pacjenci onkologiczni w naszym kraju żyją coraz dłużej

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 16:01
Prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego ocenił, że dzięki większej dostępności do nowoczesnych terapii onkologicznych w Polsce, wydłuża się średnia długość życia osób, u których wykrywa się tego typu schorzenia. Jednocześnie podkreślił, że wciąż zbyt mało Polacy korzystają z badań profilaktycznych.
Polacy wciąż zbyt rzadko korzystają z badań profilaktycznych
Polacy wciąż zbyt rzadko korzystają z badań profilaktycznychFoto: Schutterstock/Gorodenkoff

- Poprawia się dostęp do nowoczesnych terapii onkologicznych w Polsce - podkreślił przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Piotr Rutkowski.

Jednak wciąż zbyt mało osób korzysta z badań profilaktycznych, które pozwalają wykryć nowotwór we wczesnym stadium.

Prof. Rutkowski podkreślił, że ogólnie wydłuża się przeżywalność pięcioletnia chorych na raka, niestety umieralność z powodu takich nowotworów, jak rak trzonu macicy i jelita grubego nadal jest wysoka. - Są nowotwory, w których wyleczalność rośnie znacząco, jak na przykład rak gruczołu krokowego czy czerniaki - dodał przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Zachęta do badań profilaktycznych

Prof. Rutkowski zachęcił do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, a wieloletnich palaczy do pilotażowego programu w kierunku raka płuca. - To wszystko w Polsce jest dostępne bezpłatnie, można się zapisać na te badania, ale nie korzystamy z tego - powiedział profesor.

Posłuchaj
00:33 rak.mp3 Profesor Piotr Rutkowski: pacjenci, u których zdiagnozowano nowotwór, żyją coraz dłużej /IAR

Każdego roku ponad 170 tys. Polaków dowiaduje się, że ma raka, a 100 tys. umiera z tego powodu. W związku ze starzeniem się społeczeństwa chorych na nowotwory będzie przybywać.

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej

30 marca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nowe przepisy mają zapewnić koordynowane leczenie i poprawić wyniki terapii nowotworów.

Zobacz także na tvp.info: Zastrzyk przeciwnowotworowy. Mieszkańcy tego kraju będą mogli przyjąć go jako pierwsi

Podstawowym założeniem Krajowej Sieci Onkologicznej jest zapewnienie pacjentom onkologicznym - niezależnie od miejsca zamieszkania - dostępu do profesjonalnej, ujednoliconej diagnostyki i optymalnej formy terapii.

Czytaj także:

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie w archiwach Narodowego Instytutu Onkologii 

IAR/łs

Zobacz także

Zobacz także