more_horiz
Wiadomości

Sukces Polski na EuroSkills 2023. Przemysław Czarnek: szkolnictwo zawodowe rozwija się coraz mocniej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 16:11
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pogratulował sukcesów polskim medalistom zakończonych w Gdańsku zawodów EuroSkills 2023. Nasi reprezentanci w konkursie umiejętności zawodowych zdobyli 13 medali. 
13 uczestników z Polski zdobyło medale na EuroSkills
13 uczestników z Polski zdobyło medale na EuroSkillsFoto: PAP/Adam Warżawa

Euroskills to najbardziej prestiżowy konkurs umiejętności zawodowych na Starym Kontynencie, promujący szkolnictwo branżowe. Uczestnicy konkurują w kilkudziesięciu dyscyplinach, od fryzjerstwa i gotowania, po umiejętności związane z przemysłem 4.0.

Do Gdańska pojechało 41 zawodników z Polski. 13 wróciło z medalami, tym samym był to najlepszy występ Polaków na EuroSkills.

Potencjał szkolnictwa zawodowego

Minister Przemysław Czarnek powiedział, że pokazuje to potencjał szkolnictwa zawodowego.

- To jest tez dowód na to, że u nas, i szkolnictwo zawodowe, i szkolenie w ogóle rozwija się coraz mocniej. Jeśli chodzi o edukację zawodową ona dzisiaj jest rzeczywiście priorytetem i ona rozwija się bardzo mocno. To są setki milionów, a nawet miliardów, które tylko w tym roku są w to inwestowane - mówił szef resortu edukacji.

Posłuchaj
00:19 12559630_1 cz1.mp3 Przemysław Czarnek o inwestowaniu w szkolenie zawodowe (IAR)

Bardzo wysoki poziom rywalizacji

Dawid Miotk, srebrny medalista w kategorii obsługa gości hotelowych, powiedział, że konkurencja w czasie zawodów była bardzo duża.

- Poziom był bardzo, bardzo wysoki. Walka o setne punktów. Tym bardziej, że byli to zawodnicy z topowych 15 krajów turystycznych w Europie w mojej konkurencji. Przegrałem ze Szwajcarią, która jest światową stolicą hotelarstwa. Więc poziom był bardzo wysoki i były to naprawdę niesamowite emocje - podkreślał Dawid Miotk.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:21 12559630_3 cz2.mp3 Dawid Miotk o rywalizacji podczas EuroSkills 2023 (IAR)

Polska wykorzystała szansę

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek powiedziała, że choć Polacy startują w tych zawodach dopiero od pięciu lat, to konkurs jest doskonale znany na całym świecie.

- Największe w Europie igrzyska zawodowe, umiejętności zawodowych, jedne z z największych na świecie. I kiedy okazało się, że możemy je realizować w Polsce, a było to z dnia na dzień, odebrane igrzyska Rosji, to podjęliśmy tę rękawicę postanowiliśmy to zrealizować - dodała Marzena Machałek, odpowiedzialna w resorcie edukacji za szkolnictwo zawodowe.

Posłuchaj
00:21 12559630_2 cz3.mp3 Marzena Machałek o organizacji konkursu EuroSkills 2023 (IAR)

W przyszłym roku we francuskim Lyonie odbędzie się światowa edycja zawodów - WordSkills.

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także