Napór migrantów na granicę wciąż trwa. Przybysze wykorzystują pontony, by pokonać Bug
Blisko 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez Bug zanotował od początku roku Nadbużański Oddział SG. Cudzoziemcy najczęściej wykorzystują do tego pontony, ale też próbują pokonać rzekę wpław. Wzdłuż niej przy granicy z Białorusią ma powstać zapora elektroniczna.
2023-09-20, 09:19
Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki poinformował, że od początku br. zanotowano 95 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski przez rzekę Bug.
Pod nadzorem białoruskich służb
- Są to próby przepłynięcia rzeki granicznej przy wykorzystaniu np. łodzi pontonowej lub wpław. Najczęściej są to pojedyncze osoby bądź też kilkuosobowe grupy - doprecyzował rzecznik.
Zaznaczył, że czasami w trakcie takich zdarzeń funkcjonariusze obserwowali również obecność służb po stronie białoruskiej.
- Najwięcej prób udaremniono na początku roku i wiosną. Działo się to przeważnie w nocy i nad ranem - przekazał kpt. Sienicki.
REKLAMA
Migranci w drodze do Niemiec
Dodał, że wśród cudzoziemców byli głównie obywatele Afganistanu, Syrii, Jemenu, Egiptu, Tadżykistanu.
- Ochojska, Kurdej-Szatan, Jachira. Funkcjonariusze bronili polskiej granicy, oni obrażali
- Zapora na Bugu. Żaryn: musimy mieć narzędzia, by odpowiadać na agresję hybrydową
- Osoby nielegalnie przekraczające granice najczęściej chcą dostać się do Niemiec lub innego kraju Europy Zachodniej. Nie są zainteresowanie pozostaniem w Polsce - uzupełnił rzecznik Nadbużańskiego Oddziału SG.
REKLAMA
Zapora elektroniczna na Bugu
Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w sobotę w Terespolu o ogłoszeniu przez Straż Graniczną przetargu na budowę zapory elektronicznej na rzece Bug wzdłuż granicy z Białorusią. Do 22 września zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty.
Według zapowiedzi przetarg zostanie rozstrzygnięty w połowie listopada, aby jeszcze w tym roku wyłoniony wykonawca mógł rozpocząć prace nad budową.
Czytaj także w i.pl: Prawo i Sprawiedliwość murem za polskim mundurem. Stanowcza reakcja na film Agnieszki Holland
Zapora elektroniczna ma liczyć 172 kilometry; będzie to około 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych, termowizyjnych, czujniki ruchu, setki kilometrów kabli transmisyjnych. Minister Kamiński zastrzegł, że na rzece Bug nie jest planowana zapora inżynieryjna, fizyczna.
REKLAMA
- Tak, aby nie odcinać naszych obywateli od rzeki – podkreślił minister Kamiński.
Każda próba przekroczenia granicy ujawniona
Jego zdaniem zapora elektroniczna na Bugu w stu procentach umożliwi monitorowanie sytuacji wzdłuż całej rzeki na granicy z Białorusią.
- Każda podjęta próba nielegalnego przekroczenia granicy przez rzekę będzie ujawniona przez naszych funkcjonariuszy. Wtedy nastąpi natychmiastowa interwencja specjalnych grup interweniujących. Nasi funkcjonariusze będą mieli znakomity instrument do realizacji swoich działań - stwierdził.
Na Podlasiu stalowa zapora
Granica polsko-białoruska na Lubelszczyźnie liczy ok. 180 km i na całej długości przebiega wzdłuż rzeki Bug.
REKLAMA
Czytaj także w wPolityce.pl: Oto jak Holland przedstawiła polskich mundurowych! Zrobiła z nich bezwzględnych sadystów. Wyciekł fragment "Zielonej Granicy"
Natomiast na podlaskim odcinku granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
- Agresja słowna i groźby przemocy seksualnej. Tak migranci atakują funkcjonariuszki SG [WIDEO]
- Kilka tysięcy żołnierzy na polskiej granicy. MON: to odpowiedź na działania hybrydowe Białorusi
PAP/IAR/fc
REKLAMA