Zboże z Ukrainy. Prezydent Duda: polskie władze chcą szybkiego zakończenia konfliktu
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że problemy, które wystąpiły na rynku zboża w związku z importem z Ukrainy, będą rozwiązywane na poziomie władz państwowych. Według prezydenta to problem czasowy i nie należy zań winić zwykłych obywateli państwa ukraińskiego, którzy zmagają się z wojną. Posłuchaj o szczegółach w relacji Polskiego Radia.
2023-09-24, 18:37
Patologiczne procesy
Część zboża z Ukrainy zalała polski rynek, doprowadziła do poważnych zakłóceń i ucierpieli polscy rolnicy - producenci zbóż.
- Stało się tak na skutek procesów patologicznych, które nigdy nie powinny mieć miejsca, najczęściej było to w wyniku oszustwa. Otóż ci, którzy wywozili zboże z Ukrainy, zapewniali, że będą je eksportowali dalej poza Polskę, tymczasem sprzedawali je u nas. Potrzebna była interwencja polskich władz - podkreślił prezydent.
Andrzej Duda przyznał, że w wyniku tej interwencji doszło do napięć i sporów, ale nie są za nie odpowiedzialni zwykli obywatele Ukrainy.
REKLAMA
Posłuchaj
Dostarczyć ziarno tam, gdzie jest potrzebne
- Olbrzymie holdingi, które operują areałami po kilka-kilkadziesiąt tysięcy hektarów, mają interes sprzedania tego zboża gdziekolwiek, natomiast interesem całego świata jest dostarczenie tego ziarna tam, gdzie jest ono potrzebne - mówił prezydent.
Andrzej Duda podkreślił, że polskie władze chcą zakończenia konfliktu. - Zapewniam, że jest po stronie polskich władz dobra wola w tym zakresie, ale jest jednocześnie absolutne przekonanie, że naszym podstawowym obowiązkiem jest ochrona polskich rolników, ich uzasadnionych interesów - powiedział prezydent.
REKLAMA
Posłuchaj
Polska wspiera Ukrainę przed rosyjską agresją
- Jesteśmy państwem dużym, które bezpośrednio z Ukrainą sąsiaduje i które wspiera Ukrainę w jej obronie przed rosyjską agresją, nie mając żadnych wątpliwości co do tego, że jest to brutalna napaść, która ma służyć tylko i wyłącznie podporządkowaniu sobie niepodległego, suwerennego państwa ideom mocarstwowym Rosji - wskazał prezydent Duda.
Dożynki
Przed wystąpieniem prezydent uczestniczył w ceremoniale dożynkowym - to główny punkt Dożynek Prezydenckich. Ceremoniał dożynkowy z podaniem chleba oraz otańczeniem pary prezydenckiej zaprezentował - po raz siódmy - Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze". Po ceremoniale wręczono nagrody za najpiękniejszy dożynkowy wieniec oraz w konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich.
REKLAMA
W ramach obchodów przed południem celebrowana była Msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa Oblubieńca. Później na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego przeszedł barwny korowód.
Dożynki to zwieńczenie ogromnego trudu włożonego przez rolników podczas żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.
Zobacz także w TVP Info: Prezydent: Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest ogromną zasługą pracy rolników
Czytaj również:
- "Zbrodnicze, obrzydliwe i zdradzieckie przedstawienie rzeczywistości". Jarosław Kaczyński o filmie Holland
- Prezydent Andrzej Duda apeluje o utworzenie trybunału ws. rosyjskich zbrodni
- Prezydent podkreśla ogromne znaczenie pracy rolników: to dzięki wam przetrwaliśmy trudy ostatniego czasu
REKLAMA
IAR/mm
REKLAMA