more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: w czasach PO na zabytki wydawano 80 mln zł rocznie, my przeznaczamy miliardy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 09:31
- W czasach Platformy Obywatelskiej na zabytki przeznaczano osiemdziesiąt-osiemdziesiąt kilka milionów złotych rocznie - na takie zabytki, na jakie my teraz przeznaczamy miliardy - mówił premier Mateusz Morawiecki.
Premier Morawiecki: w czasach PO na zabytki wydawano 80 mln zł rocznie, my przeznaczamy miliardy
Premier Morawiecki: w czasach PO na zabytki wydawano 80 mln zł rocznie, my przeznaczamy miliardyFoto: PAP/Radek Pietruszka

Na konferencji prasowej szef rządu mówił o programie ochrony zabytków. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd inwestuje i będzie inwestował w ochronę i renowację zabytków.

Pod koniec lipca rozpoczął się drugi etap naboru wniosków do Rządowego Programu Ochrony Zabytków.
Kwota wsparcia wynosi ponad 2,5 mld złotych.

Szef rządu podkreśllał że inwestowanie w zabytki jest możliwe dzięki uzdrowieniu budżetu państwa.

Posłuchaj
00:26 12571322_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o programie odnowy zabytków (źr. IAR)

 

Wydatki na zabytki

- W czasach Platformy Obywatelskiej na zabytki wydawano 80 mln zł rocznie. My przeznaczamy miliardy - powiedział w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

- W czasach Platformy Obywatelskiej na zabytki przeznaczano osiemdziesiąt-osiemdziesiąt kilka milionów złotych rocznie. Na takie zabytki, na jakie my teraz przeznaczamy miliardy - mówił premier podczas wspólnej konferencji z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim.

- W regularnym programie przekazujemy na zabytki ponad 200 milionów złotych, ale w tych dwóch edycjach są to ponad 4 miliardy złotych - dodał.Szef rządu wskazał, że program dotyczący renowacji zabytków jest dowodem na dobrą współpracę rządu i samorządu, które są blisko pamiątek historii i które chcą o nie dbać.

Jak zaznaczył premier, zabytki to wspólna historia, kultura, dzieje, które - jak podkreślił - "budują trwały i mocny fundament, który miał być zniszczony przez sowieckiego i niemieckiego okupanta.

"Łącznik z przeszłością"

- Zabytki są wehikułem czasu, który przenosi nas w przeszłość, możemy poprzez nie lepiej poznawać nasze dzieje, naszą historię. Są także takim wehikułem czasu, który przenosi nas w przyszłość, do kolejnych pokoleń, którym zostawiamy tę wspaniały historyczną, architektoniczną, kulturową spuściznę - mówił premier Morawiecki.

Podkreślił, że zabytki stanowią łącznik pomiędzy pokoleniami dawnymi, dzisiejszymi i przyszłymi. - Są nicią historyczną, którą nasze dzieje są tkane - dodał.

Czytaj też:

Zobacz na i.pl. Stwórz Małe Centrum Nauki SOWA w swoim mieście! Zachęcamy instytucje do udziału w naborze

PAP/IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także