more_horiz
Wiadomości

576 mln zł z Funduszu Medycznego na leczenie dzieci z dwóch instytutów. Minister zdrowia podała szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 11:00
- 576 mln zł zostanie przekazanych na potrzeby Instytutu Matki i Dziecka, a także Instytutu "Pomnika - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie - zapowiedziała minister zdrowia Katarzyna Sójka.
576 mln zł z Funduszu Medycznego na leczenie dzieci z dwóch instytutów. Minister zdrowia podała szczegóły
576 mln zł z Funduszu Medycznego na leczenie dzieci z dwóch instytutów. Minister zdrowia podała szczegółyFoto: PAP/Albert Zawada

Minister wzięła udział w konferencji prasowej w związku z podpisaniem umów o dofinansowanie szpitali pediatrycznych z Funduszu Medycznego, powstałego z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy przy współpracy z rządem Mateusza Morawieckiego.

Katarzyna Sójka zaznaczyła, że Fundusz Medyczny na przestrzeni 10 lat przekaże kwotę 40 mld zł na potrzeby ochrony zdrowia. - Z tego funduszu został wyodrębniony subfundusz inwestycji strategicznych - to ponad 3 mld zł - które trafią bezpośrednio na potrzeby polskiej pediatrii w 14 dużych ośrodkach w kraju - wyjaśniła minister zdrowia.

576 mln zł na potrzeby najmłodszych

Następnie przekazała informację o dwóch ośrodkach, które leczą dzieci w zakresie m.in. psychiatrii i onkologii. Środki finansowe w pierwszej kolejności (w wysokości 281 mln zł) zostaną przeznaczone na kompleksową modernizację Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. - Instytut wykorzysta je m.in. na hospitalizację dzienną i na część ambulatoryjnych potrzeb dzieci - mówiła Katarzyna Sójka.

Drugim z dofinansowanych ośrodków (mowa o kwocie 295 mln zł) będzie Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. - Instytutu przekaże te pieniądze na bardzo ważne obszary zdrowia: onkologię i psychiatrię dziecięcą. Środki pozwolą zbudować nowy oddział psychiatrii dziecięcej, który obejmie potrzeby leczenia psychiatrycznego na 30 łóżek - dodała minister zdrowia.

- Są to pieniądze, które poprawią komfort, bezpieczeństwo i będą służyć najmłodszym, najbardziej potrzebującym w swoich trudnych sytuacjach zdrowotnych dzieciom - podkreśliła Katarzyna Sójka.

Czytaj także:

***

Łukasz Lubański

Zobacz także

Zobacz także