"Tu spoczywają ofiary niemieckiego bestialstwa". Szef MON o wsparciu dla cmentarza w Palmirach

2023-10-02, 14:34

"Tu spoczywają ofiary niemieckiego bestialstwa". Szef MON o wsparciu dla cmentarza w Palmirach
Minister Mariusz Błaszczak poinformował o wsparciu dla cmentarza w Palmirach. Foto: Twitter/@MON_GOV_PL

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wyraził zadowolenie, że w ramach  Rządowego Programu Odbudowy Zabytków pokaźne fundusze trafiają także na wsparcie remontu cmentarza Mauzoleum w Palmirach. Jak wskazał szef MON, jest to miejsce pamięci, które przypomina, że zarówno rosyjska jak i niemiecka okupacja odznaczały się ogromnym okrucieństwem.

- Bardzo się cieszę, że 3,5 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków trafi na remont cmentarza Mauzoleum w Palmirach - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w podwarszawskich Palmirach.

- Zadaniem polskich władz jest zachowanie pamięci tych, którzy odeszli - podkreślił Błaszczak. - Właśnie mieliśmy do czynienia z drugą edycją Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W tej edycji niemal 2 mld zł zostało przeznaczone na ponad 3 tys. projektów - poinformował. Zwrócił uwagę, że "jednym z tych projektów jest właśnie remont Cmentarza Mauzoleum w Palmirach".

Okupacje rosyjska i niemiecka - tak samo brutalne

Szef MON mówił, że na cmentarzu spoczywają takie ofiary "bestialskiej okupacji niemieckiej" jak były marszałek Sejmu Maciej Rataj, olimpijczyk Janusz Kusociński oraz Agnieszka Dowbor-Muśnicka, córka Józef Dowbora-Muśnickiego, która działa w konspiracji razem z Kusocińskim. Błaszczak zwrócił uwagę, że jej siostra Janina Lewandowska jest ofiarą kaźni katyńskiej.

Błaszczak podkreślił, że mówi o tym, aby pokazać, "że równie brutalna i bestialska jak okupacja rosyjska, była okupacja niemiecka". Dodał, że "do II wojny światowej doszło na podstawie porozumienia Niemiec i Rosji".

Zbrodnie dokonane w imieniu państwa niemieckiego

- Oba państwa okupujące Polskę, wcześniej Polskę rozebraną przez czerwoną Rosję i Niemcy, postępowały w bardzo podobny sposób. Próbowały wyeliminować polskie elity, aby Polska nie mogła się odrodzić, ale ten proces się nie powiódł. W związku z tym pamięć o tych, którzy tu spoczywają jest niezwykle istotna dla naszej tożsamości narodowej - podkreślił szef MON.

Zobacz również na tvp.info: 84 lata temu wojska Wehrmachtu wkroczyły do pokonanej Warszawy

Jak zauważył, "w narracji historycznej teraz mówi się o nazistach". Przypomniał, że Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników wygrała wybory w 1933 roku w Niemczech, a Hitler został kanclerzem Niemiec, a więc, jak tłumaczył, "Polska była okupowana przez państwo niemieckie, a nie przez jakichś nazistów, którzy nie wiadomo skąd pochodzili". - I te zbrodnie, które zostały w Palmirach dokonane zostały dokonane w imieniu państwa niemieckiego, a nie państwa nazistowskiego - dodał minister obrony.

Czytaj także:

Zobacz także: Wiceminister Mularczyk o reparacjach wojennych: jesteśmy blisko przełomowych decyzji

PAP/łs

Polecane

Wróć do strony głównej