"Pamięć »W« kadrze". Znamy laureatów piątej edycji konkursu fotograficznego MPW
Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło laureatów piątego konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze". Zgłoszono 2200 zdjęć, nagrodzone prace w najbardziej osobisty i twórczy sposób oddały atmosferę obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.
2023-10-17, 22:00
Zwycięzca Grand Prix Robert Jarosz powiedział, że opisał temat Powstania dzięki podwójnej ekspozycji symbolicznych miejsc. - Pomysł na wykonanie tego reportażu i tych zdjęć wynika z namysłu - jak sfotografować Pomnik Powstania Warszawskiego. I to, że ten pomnik upamiętnia zdarzenia historyczne i przenosi je do rzeczywistości - wyjaśniał laureat.
Dodał, że zastanawiał się, jak ożywić osoby, które zostały upamiętnione w pomniku. - Zdecydowałem się na podwójną ekspozycję, podwójne naświetlanie jednej klatki, tak, aby fragmenty pomnika pokazać w detalach - wyjaśniał zwycięzca Grand Prix Robert Jarosz.
Posłuchaj
Autor pierwszego miejsca w kategorii "Fotoreportaż" Damian Lemański podkreślił, że w cyklu fotografii chciał pokazać jedność osób, które przyszły oddać hołd Powstańcom.
- Staram się w ludziach szukać jedności, podobieństw. W różnych sytuacjach sfotografowani ludzie mogą wyglądać na jedną rodzinę. Najbardziej bolą mnie granice - powiedział.
REKLAMA
W fotoreportażu znajdują się zdjęcia portretowe z Marszu 1 sierpnia oraz z Cmentarza Powązkowskiego. - Chciałem pokazać, że wszyscy jesteśmy tacy sami, że tak naprawdę chodzi o szacunek wzajemny i miłość - podkreślił laureat Damian Lemański.
Posłuchaj
Pierwsze miejsce w kategorii "Zdjęcie Pojedyncze" zajęła Karolina Ślusarczyk. Jej czarno-białe zdjęcie powstało podczas spaceru. - Na tym zdjęciu widać Małego Powstańca. Byłam 1 sierpnia na spacerze i uchwyciłam ten moment, kiedy godz. 17 wybiła i zrobiłam zdjęcie zza Powstańca na zgromadzoną młodzież, żołnierzy oddających cześć Powstańcom Warszawskim - wyjaśniała Karolina Ślusarczyk.
Posłuchaj
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zauważył, że uczestnicy tegorocznego konkursu wykazali większe zainteresowanie tematyką powstańczą niż w ubiegłych latach. Konkurs jest wyjątkowy, 2200 prac, 500 więcej niż w zeszłym roku.
- Mamy poczucie, że ten Konkurs rośnie, rośnie nie tylko ilość, ale też jakość - powiedział. - W tym roku decyzją jury wygrały prace bardzo różne. Prace, które pokazują obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego jako wydarzenie żywe, pełne emocji i sprzeczności, ale oparte na pamięci i szacunku dla Powstańców Warszawskich - tłumaczył Jan Ołdakowski.
REKLAMA
Posłuchaj
Zdjęcia konkursowe oceniało jury w składzie: Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal (zawodowi fotografowie) i Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego).
Więcej informacji o konkursie na stronie 1944.pl.
- Kobiety w Powstaniu Warszawskim. Rozmowa z Katarzyną Utracką
- Pierwszy tom drugiej serii komiksów o legendzie wywiadu Kazimierzu Leskim
- Wernisaż wystawy "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet" w Muzeum Powstania Warszawskiego
IAR/nt
REKLAMA
REKLAMA