Nagrody Mediów Publicznych 2023. Dziś poznamy laureatów

2023-11-12, 06:00

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Dziś poznamy laureatów
Kto otrzyma Nagrody Mediów Publicznych? Dziś poznamy laureatów. Foto: PAP/Marcin Obara

W niedzielę wieczorem, o godz. 18.00, podczas gali w Telewizji Polskiej w Warszawie poznamy laureatów Nagrody Mediów Publicznych w czterech kategoriach: Muzyka, Słowo, Obraz i Idea.

Nagrody przyznają kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17. Podczas Gali w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie zostaną docenione osoby, które w sposób szczególny przysłużyły się polskiej kulturze.

Nagrody Mediów Publicznych. Polskie Radio nominuje w kat. Muzyka

Polskie Radio przyzna nagrodę w kategorii muzyka. Nominowani zostali do niej: saksofonista jazzowy i kompozytor Piotr Baron, wokalista i autor tekstów Marek Piekarczyk oraz profesor Maria Pomianowska - prekursorka projektów łączących muzykę ludową Polski z muzyką innych krajów.

Dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy podkreślił, że to wybitni artyści reprezentujący różne gatunki muzyki. - Każdy z nich inny, każdy z innego pnia muzycznego, a jednocześnie każdy wart tej nagrody - zauważył.

Marcin Kusy dodał, że Polskie Radio od lat wspiera polskich muzyków. - Wspieramy artystów, wspieramy polską muzykę. Tę muzykę gramy zdecydowanie więcej, niż przewidziano ustawowo. Polskie Radio jest absolutnie liderem, jeśli chodzi o nadawanie polskiej muzyki. (...) Polskie Radio w rozmaitych konkursach, ale też na antenie daje szansę tym, którzy dopiero zaczynają swoją drogę artystyczną - dodał Marcin Kusy.

Posłuchaj

Dyrektor radiowej Jedynki Marcin Kusy podkreślił, że to wybitni artyści reprezentujący różne gatunki muzyki (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Marcin Kusy dodał, że Polskie Radio od lat wspiera polskich muzyków (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska podkreśliła, że nominowani do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka to przedstawiciele bardzo różnych gatunków muzycznych, co od lat promuje Polskie Radio (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Kategoria Obraz - nagroda przyznawana przez TVP

Poza Polskim Radiem nagrodę przyzna także Telewizja Polska w dziedzinie Obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców Słowa. Swoją nagrodę nazwaną "Idea" wręczą też rozgłośnie regionalne.

W kategorii Obraz nominowani są: producent i reżyser Michał Kwieciński, aktor i reżyser Marek Bukowski, reżyser i scenarzysta Filip Zylber oraz operator filmowy Piotr Śliskowski. Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz podkreślił, że w tej kategorii nominowane zostały osoby, które budują wspólnotę wyobraźni.

- Dobierając w tym roku nominowanych myśleliśmy przede wszystkim o tym, kto obrazem - który dla nas maluje na ekranie małym i dużym - buduje tę wspólną wyobraźnię Polaków - tłumaczył Mateusz Matyszkowicz.

Posłuchaj

Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz podkreślił, że w kategorii Obraz nominowane zostały osoby, które budują wspólnotę wyobraźni (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

W kategorii Słowo nagrodę przyznaje PAP

W kategorii Słowo szansę na nagrodę mają: poeta, pisarz, autor tekstów piosenek i dziennikarz Ernest Bryll, krytyk literacki Krzysztof Masłoń oraz pisarz, tłumacz i reżyser teatralny Antoni Libera.

Prezes PAP Wojciech Surmacz zaznaczył, że w tej kategorii docenione zostaną osoby, które głoszą prawdę. - To jest kategoria, która się mieści w bardzo często dziś nadużywanym terminie jakim jest wolność słowa. Dzisiaj w Polsce i nie tylko wolność słowa jest bardzo często mylona z prawem do głoszenia nieprawdy, do manipulacji - wyjaśniał prezes PAP.

Dodał, że "tymczasem wolność słowa polega na tym, że wolno nam mówić prawdę. I my takich laureatów najbardziej kochamy, którzy hołdują wolności słowa - głosząc prawdę - podkreślił Wojciech Surmacz.

Posłuchaj

Prezes PAP Wojciech Surmacz zaznaczył, że w kategorii Słowo docenione zostaną osoby, które głoszą prawdę właśnie słowem (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Nagroda od rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - kategoria Idea

Prezesi 17 rozgłośni regionalnych do nagrody Idea nominowali pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego - od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK i Teatrem Polskiego Radia; historyka literatury polskiej profesora Włodzimierza Boleckiego oraz piosenkarza, kompozytora i aktora Stana Borysa.

- Cała trójka zasługuje na biografie. Niezwykle bogate, wszechstronne osoby, wspaniałe życiorysy - mówił prezes Zarządu Polskiego Radia Poznań Maciej Mazurek.

Nagroda Idea zostanie wręczona po raz trzeci. Maciej Mazurek podkreślił, że jej ustanowienie to docenienie roli rozgłośni regionalnych i związanymi z nimi artystów. - Wiadomo, jaką potęgą jest polska prowincja, która czasami jest z perspektywy Warszawy czy większych ośrodków niedoceniana. A z doświadczenia osobistego (...) wiem, że tam można spotkać wspaniałą inteligencję, autentycznie zainteresowaną kulturą, sztuką. To domaga się wzmocnienia - dodał.

Posłuchaj

Nominowani zostali do niej Jarosław Jakubowski, profesor Włodzimierz Bolecki oraz Stan Borys - powiedział przewodniczący kapituły w tej kategorii, prezes Zarządu Polskiego Radia Poznań Maciej Mazurek (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Nagroda Idea zostanie wręczona po raz trzeci. Maciej Mazurek podkreślił, że jej ustanowienie to docenienie roli rozgłośni regionalnych i związanymi z nimi artystów (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Laureaci Nagrody Mediów Publicznych

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak, Mirosław Bork, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka, Piotr Semka, Łukasz Borowicz, Maria Dłużewska, Andrzej Zybertowicz oraz Leszek Długosz.

Nad Nagrodą Mediów Publicznych honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział, że kandydatury nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych 2023 podkreślają rangę Mediów Publicznych. Jak zaznaczył, jest to Nagroda, która pośrednio i bezpośrednio finansuje polską kulturę. - Nikt tak nie sponsoruje polskiej kultury, jak media publiczne i wszelkie zakusy na media publiczne są tak naprawdę zakusami na polską kulturę - zaznaczył.

Posłuchaj

Krzysztof Czabański: to nagroda, która pośrednio i bezpośrednio finansuje polską kulturę (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Jak dodał Krzysztof Czabański, nominaci pokażą istotę Mediów Publicznych, że jest to największa instytucja kultury w Polsce. - Wszystkie inne sprawy w mediach publicznych, są w pewnym sensie drugorzędne czy naskórkowe w stosunku do obszaru kultury. Bez mediów publicznych kultura w Polsce byłaby o wiele słabsza - ocenił przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Posłuchaj

Czabański: nominaci pokażą istotę mediów publicznych, że jest to największa instytucja kultury w Polsce (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

IAR/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej