Wakacje kredytowe. Premier: projekt Polski 2050 był zgodny z interesami lobby bankowego
Ustawa Polski 2050 niszczyła wakacje kredytowe i była zgodna z interesami lobby bankowego. Projekt rządowy wciąż czeka w Sejmie - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
2023-12-05, 19:16
Pod koniec listopada grupa posłów Polski 2050-TD wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Według projektu, w 2024 r. wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy, związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego, przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.
Projekt Polski 2050 ws. wakacji kredytowych
Autorzy projektu wskazali, że projektowane rozwiązanie zapewni, że z zawieszenia spłaty raty kredytu skorzystają gospodarstwa domowe, dla których obciążenie spłatą zwiększonych rat kredytowych jest rzeczywiście duże i nie są one w stanie płacić rat kredytu i pokrywać innych zobowiązań
We wtorek poseł Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska, która miała przedstawiać projekt w Sejmie, poinformowała, że nie będzie tego robić. Później projekt został wycofany z Sejmu, a posiedzenie komisji finansów publicznych, na którym miano się zająć projektami poselskim i rządowym, zostało odwołane.
"Ustawa wiatrakowa PO i Polski 2050 pojawiła się nagle i równie szybko przeminęła z wiatrem... Ale zapach lobbingu wciąż unosi się w powietrzu. Teraz w pośpiechu i ze wstydem wycofują się z ustawy, która niszczyła wakacje kredytowe i była zgodna z interesami lobby bankowego. Projekt rządowy wciąż czeka w Sejmie, a na jego wdrożenie ponad milion polskich rodzin" - napisał premier Mateusz Morawiecki w serwisie X (d. Twitter).
REKLAMA
Ustawa wiatrakowa wywołała oburzenie
Szef rządu odwołał się do innego głośnego projektu poselskiego, który również był firmowany przez posłów Polski 2050 i Paulinę Hennig-Kloskę. 28 listopada grupa posłów Polski 2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt ma umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Projekt spotkał się z krytyką m.in. polityków PiS.
Posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska przekazała w poniedziałek w Polsat News, że do projektu tzw. ustawy wiatrakowej złożone będą 3 grupy poprawek. Pierwsza grupa to przepisy dot. odległości wiatraków od zabudowy - będzie to min. 500 m. Pozostałe poprawki będą dotyczyć ochrony środowiska i "rzekomych wywłaszczeń".
- "Jest w Sejmie rządowy projekt wakacji kredytowych". Rzecznik rządu podpowiada opozycji
- Sejmowa większość rezygnuje z wakacji kredytowych? Wycofano projekt ustawy
PAP/PolskieRadio24.pl/jmo
REKLAMA
REKLAMA