"Dbanie o bezpieczeństwo Polski, niezależnie od barw partyjnych". Prezydent podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego

2023-12-20, 13:35

"Dbanie o bezpieczeństwo Polski, niezależnie od barw partyjnych". Prezydent podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Prezydent Andrzej Duda, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Mieszko Pawlak, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, premier Donald Tusk. Foto: PAP/Paweł Supernak

W Belwederze odbyło się spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na której prezydent omawiał z przedstawicielami rządu i służb m.in. potrzebę zmian w systemie dowodzenia i kierowania naszą armią oraz kwestię dalszego wsparcia dla Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda mówił, że żyjemy w niebezpiecznym czasie i potrzeba zaangażowania wszystkich w kwestie bezpieczeństwa.

Naszym obowiązkiem - niezależnie od barw partyjnych - jest dbanie o bezpieczeństwo Polski. Wierzę, że będziemy współpracowali zgodnie, dla dobra Rzeczpospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

W środę w Belwederze odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Donalda Tuska oraz członków nowego rządu - szefów MON, MSZ, MSWiA czy MAP, liderów klubów i koła parlamentarnego oraz przedstawicieli służb i wojska, w tym m.in. szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesława Kukuły.

Podczas posiedzenia prezydent podkreślił, że traktuje RBN jako "znakomitą tradycję" wypracowaną w szczególności na przestrzeni ostatnich dwóch lat, kiedy borykamy się z największym kryzysem w naszym najbliższym otoczeniu, jaki miał miejsce od odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Jestem wdzięczny za to, że do tej pory te posiedzenia zawsze miały niezwykle merytoryczny wymiar (...) chciałbym, żebyśmy nadal pracowali tak merytorycznie, dobrze i skutecznie dla Polski - powiedział prezydent.

Dbanie o bezpieczeństwo Polski

Zaznaczył, że obowiązkiem władz - niezależnie od barw partyjnych - jest dbanie o bezpieczeństwo Polski. - Wierzę w to, że będziemy razem o to bezpieczeństwo dbali także przez następne lata - powiedział.


Posłuchaj

Prezydent: nawet w okresie kohabitacji staram się prowadzić polskie sprawy w sposób logiczny i rozsądny (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

- Udowodniłem, że w ważnych dla Polski sprawach jestem otwarty (...). Wsłuchuję się i zawsze starałem się wsłuchiwać w różne głosy, także teraz, w okresie kohabitacji staram się prowadzić polskie sprawy również w aspektach uzgadnianych z panem premierem Donaldem Tuskiem w sposób logiczny i rozsądny - oświadczył Duda.

Podział zadań

Przypomniał, że podczas niedawnego spotkania z szefem rządu rozmawiał m.in. o kwestii ambasadorów i przedstawicieli w instytucjach międzynarodowych. Jak relacjonował, powiedział wówczas premierowi, że jest zwolennikiem podtrzymania dotychczasowego podziału zadań pomiędzy prezydentem a premierem jeżeli chodzi o instytucje międzynarodowe, zgodnie z którym domeną premiera są sprawy związane z UE, a prezydenta - ONZ i NATO. - Pan premier się ze mną zgodził - dodał.

- Dlatego ja wyraziłem aprobatę dla tego, aby pan premier polskie przedstawicielstwo w Brukseli obsadził przedstawicielem RP, który będzie w jego przekonaniu w sposób odpowiedzialny prowadził współpracę z nim w zakresie realizacji polskich spraw i na co dzień reprezentował Polskę w jednej z dwóch najważniejszych dla nas organizacji międzynarodowych, czyli UE - powiedział prezydent.


Posłuchaj

Prezydent: żyjemy w niebezpiecznym czasie (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

Szerokie spotkanie

Wyraził nadzieję, że dalsza współpraca będzie zgodna, dla dobra Rzeczpospolitej.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczał, że chce omówić z przedstawicielami Rady Ministrów między innymi potrzebę zmian w systemie dowodzenia i kierowania naszą armią oraz kwestię dalszego wsparcia dla Ukrainy. Jako zwierzchnikowi sił zbrojnych zależało prezydentowi również na omówieniu zmian, jakie powinny być wprowadzone w systemie dowodzenia i kierowania armią. Inicjatywa ustawodawcza prezydenta w tej kwestii jest w Sejmie.

Zaproszenia do udziału w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego dostało kilkanaście osób. Są to m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz kilku ministrów odpowiedzialnych za resorty siłowe. Są również szefowie klubów parlamentarnych i koła Kukiz-15.

Czytaj także:

pg,pap,iar,TT,PolskieRadio24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej