"Zmiana w KRS nastąpić musi". Wiceminister sprawiedliwości o reformach w sądownictwie
- Pewne obszary wokół Krajowej Rady Sądownictwa muszą być uregulowane ustawowo; od stycznia rząd będzie prezentował odpowiednie projekty ustaw. Zmiany muszą nastąpić; KRS taka, jak obecnie, to źródło problemów z praworządnością - powiedział w środę wiceszef MS Krzysztof Śmiszek (Lewica).
2023-12-27, 10:36
Krzysztof Śmiszek w środę rano został zapytany o przyjętą przed świętami uchwałę ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym - w której wskazano, że trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 r. ws. wyboru sędziów -członków KRS zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP. "Skutkiem ich podjęcia było ukształtowanie składu Krajowej Rady Sądownictwa w sposób sprzeczny z Konstytucją RP, Traktatem o Unii Europejskiej oraz Konwencją Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a w konsekwencji utrata zdolności do realizacji przez Krajową Radę Sądownictwa jej konstytucyjnych funkcji i zadań, w tym w szczególności zdolności do stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów" - napisano.
W uchwale Sejm wezwał też członków KRS, wybranych do jej składu wbrew Konstytucji RP, do niezwłocznego zaprzestania działalności w KRS, gdyż ta podważa porządek konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej.
"Uchwała jest jak busola"
Wiceminister sprawiedliwości pytany w środę w TVN 24, czy uchwała Sejmu ws. KRS może - podobnie jak w przypadku przyjętej w tym samym tygodniu uchwały dot. sytuacji w mediach publicznych - być "impulsem do podobnego jak w przypadku mediów działania dla nowego rządu", Śmiszek ocenił, "zmiana w KRS nastąpić musi".
- Przez tak, a nie inaczej ukształtowaną Krajową Radę Sądownictwa mamy gigantyczne problemy z uznaniem naszej praworządności za zgodną z wartościami konstytucyjnymi. Ta uchwała jest jak busola, ma być jak latarnia morska dla nowego parlamentu, żeby wiedział - nowy parlament i nowa większość parlamentarna - gdzie jest konstytucja i jak powinna być ukształtowana KRS - powiedział.
REKLAMA
Projekty ustaw
Pytany, jakie kolejne kroki w tej sprawie podejmie rząd, Śmiszek zapowiedział, że "od stycznia - jak zapowiedział już minister (sprawiedliwości) Adam Bodnar - rząd będzie prezentował projekty ustaw". - Są pewne materie, pewien zakres merytoryczny, który musi być uregulowany ustawami - zaznaczył.
- Jesteśmy po rozmowach z Komisją Europejską; po rozmowach także oczywiście w swoim, koalicyjnym gronie, i mamy pewność co do jednego - że tak ukształtowana KRS nie ma racji bytu, jest grzechem pierworodnym i źródłem wszystkich naszych problemów. Ten skład KRS, który pochodzi z wyboru sejmowego - mówię o sędziach wybranych przez polityków - musi ulec zmianie, ponieważ nie jest to zgodne ze standardem konstytucyjnym - powiedział wiceszef MS.
"Trzeba zmieniać ustawy"
Dopytywany, czy zmiany będą następować w oparciu o uchwałę sejmową, czy przygotowane ustawy, Śmiszek odparł, że "uchwała tylko wyznacza kierunek, pokazuje, jakie jest oczekiwanie większości parlamentarnej od rządu, w którym kierunku iść". - Projekty ustaw będą, bo być muszą - KRS jest uregulowana nie tylko konstytucyjnie, ale także na poziomie ustawowym, dlatego chcąc zmieniać, doprecyzować lub dostosowywać jej działanie do konstytucji, trzeba zmieniać ustawy - i takie będą - zadeklarował polityk.
W ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości Adam Bodnar mówił, że przyjęta przez Sejm uchwała ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym jest "początkiem procesu".
REKLAMA
- To nie jest tak, że to będzie uchwała i koniec i nic dalej. W tym tygodniu miałem spotkanie z organizacjami pozarządowymi, które przez te ostatnie miesiące, lata pracowały nad rozwiązaniem problemu Krajowej Rady Sądownictwa. Mają oni projekty ustaw dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa. Jest projekt senacki, który został przygotowany przez Senat poprzedniej kadencji. Tylko, że ja w odróżnieniu od poprzedniego ministra sprawiedliwości nie zamierzam poprosić jednego czy drugiego posła, który nagle zbierze podpisy i wniesie projekt ustawy do Sejmu, tylko chcę po prostu przeprowadzić normalny proces legislacyjny - zaznaczył wówczas szef MS.
- Nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości – komentarz konstytucjonalistki
- Minister sprawiedliwości Adam Bodnar o pierwszych inicjatywach resortu i nowym kierownictwie
pg,iar,pap
REKLAMA