Minister klimatu i środowiska o energetyce jądrowej: będziemy przyspieszać tempo
Nie jestem w stanie w tej chwili zapewnić, czy przyjęty harmonogram prac nad rozwojem energetyki jądrowej jest realny do wprowadzenia - powiedziała Polskiemu Radiu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zaznaczyła, że wyjaśni się to dopiero przy aktualizacji polityki jądrowej państwa, nad którą pracuje już resort. Jednocześnie podkreśliła, że Polska potrzebuje pierwszych bloków jądrowych w latach 2033-2035, by zrealizować cele klimatyczne.
2024-02-09, 19:37
Szefowa resortu klimatu przekazała, że z pierwszych dokumentów przejrzanych w ministerstwie wynika, iż poprzedni rząd pozwolił sobie na kilka lat "nicnierobienia". - W rozwoju jądrówki w Polsce nie działo się nic i to są lata, których już nie nadrobimy, ale my będziemy przyspieszać tempo - zapowiedziała Paulina Hennig-Kloska.
Polityka jądrowa
- Pięć lat rząd Prawa i Sprawiedliwości aktualizował, po swoich poprzednikach, politykę jądrową. Jak wiemy dobrze, przyspieszenie nastąpiło dopiero w 2023 roku, natomiast my tempa nie zwalniamy. Potrzebujemy pierwszych jednostek jądrowych w latach trzydziestych, by zrealizować właśnie cele klimatyczne. I ta aktualizacja programu jądrowego pokaże nam, gdzie jesteśmy z inwestycją - przekazała minister klimatu. Dodała, że będą też prowadzone negocjacje z partnerami na temat źródła finansowania przedsięwzięcia.
Minister powiedziała również, że jeszcze w tym roku jest przewidziana aktualizacja polityki jądrowej państwa.
Pod koniec września ubiegłego roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Elektrownia ma powstać w gminie Choczewo. Zgodnie z harmonogramem prac pierwszy blok elektrowni miałby rozpocząć działanie w 2033 roku.
REKLAMA
Posłuchaj
- Kiedy powstanie pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce? Czyżewski: jesteśmy jak najwolniejsza przeglądarka internetowa
- "Energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego". Francja deklaruje chęć współpracy
- Prof. Jagielski: nie mamy innej opcji niż energetyka atomowa
dz/IAR
REKLAMA