Protest rolników. Kołodziejczak spodziewa się twardych negocjacji. Rozmowy ruszą w poniedziałek

W najbliższy poniedziałek rozpoczną się rozmowy z protestującymi właścicielami gospodarstw - potwierdził wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Informacyjna Agencja Radiowa ustaliła wcześniej, że przedstawiciele resortu prowadzą robocze rozmowy z rolnikami, zbierają postulaty środowiska.

2024-02-21, 14:34

Protest rolników. Kołodziejczak spodziewa się twardych negocjacji. Rozmowy ruszą w poniedziałek
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak potwierdził IAR, że rozmowy z rolnikami ruszą w poniedziałek. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk/ Przemysław Chmielewski/ Polskie Radio

Wiceminister Michał Kołodziejczak w rozmowie z IAR podkreślił, że w trakcie rozmów z rolnikami spodziewa się twardych negocjacji, ale jest na to przygotowany. Dla niego najważniejsze jest przywrócenie podmiotowości polskiego rolnika - tak, aby kolejne rozmowy lub negocjacje nie były zależne od tego, kto rządzi i jaki ma w danym momencie pomysł na załatwienie konkretnej rolniczej sprawy.

- Nic innego mnie nie interesuje niż zbudować formułę, w której rolnicy będą traktowani poważnie - podkreślił wiceszef resortu rolnictwa. 

Protest rolników. Minister finansów rozmawiał z szefem KAS

Kwestia rolniczych protestów w kontekście granicy polsko-ukraińskiej była rano omawiana także w ministerstwie finansów. Szef resortu Andrzej Domański zaprosił na rozmowę m.in. szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ten poinformował o działaniach, które podejmują polscy celnicy jeśli chodzi o kontrolowanie przewożonego przez nasz kraj ukraińskiego zboża.

Czytaj także: 

"Nie" dla zboża z Ukrainy. Rolnicy zapowiadają strajk do skutku

Środa jest kolejnym dniem rolniczych protestów w Polsce. Ich skala jest jednak mniejsza niż we wtorek, a główne blokady są przy przejściach granicznych z Ukrainą, między innymi w Dorohusku i Medyce. 

REKLAMA

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz powiedział Polskiemu Radiu, że trudno oszacować liczbę protestów, bo część z nich jest spontaniczna i zwoływana przez lokalne społeczności przez internet. Mówił, że największe pikiety są teraz na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. Jego zdaniem dalszy rozwój sytuacji zależy od rządzących i tego, kiedy dojdzie do prawnych uzgodnień ze stroną ukraińską. Dodał, że istotne też są działania ze strony Unii Europejskiej. - Ale najważniejsze jest uszczelnienie granic - stwierdził.

Wiktor Szmulewicz przekazał Polskiemu Radiu, że rolnicy będą strajkowali do momentu rozwiązania problemu bezcłowego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Protestujący domagają się między innymi zamknięcia granic przed napływem towarów z Ukrainy, które są produkowane w innych standardach niż w Unii Europejskiej. Polscy rolnicy muszą spełniać różne wytyczne względem upraw, natomiast ukraińscy rolnicy - nie. Sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

Posłuchaj

Jest zgoda Komisji Europejskiej na wycofanie projektu przepisów o ograniczeniu pestycydów o połowę do 2030 roku. Propozycję przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen zatwierdzili unijni komisarze, uginając się pod presją rolników protestujących w Europie - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

[ZOBACZ TAKŻE] Przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski gościem Polskiego Radia

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej