Pogoda. Gęste mgły nad Polską. Liczne ostrzeżenia IMGW
Noc i poniedziałkowy poranek upłyną pod znakiem gęstej mgły. Widoczność w wielu regionach spadnie poniżej 200 metrów, dlatego IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Szczególnie niebezpiecznie będzie na drogach.
2024-02-25, 21:30
W nocy zachmurzenie małe. Tylko na wschodzie duże z większymi przejaśnieniami i tam wystąpią słabe opady deszczu.
Temperatura minimalna od 0 st. Celsjusza na zachodzie, 4 w centrum, do 7 na południowym wschodzie. Tylko w obszarach podgórskich -3 stopnie. Wiatr będzie słaby, południowo-wschodni.
Mgła. IMGW wydał ostrzeżenia
W nocy w części kraju zaczną pojawiać się mgły. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia przed gęstą mgłą na północnym zachodzie Polski i na wybrzeżu. Między północą a jutrzejszym południem widoczność spadnie poniżej 200 metrów.
Ostrzeżenie dotyczy obszaru od Gorzowa Wielkopolskiego na zachodzie do Olsztyna na wschodzie oraz Słupska na północy. Mgły pojawią się w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Elblągu, Koszalinie i Gdańsku.
REKLAMA
Pogoda w poniedziałek
W niedzielę termometry w najcieplejszych miejscach kraju wskazywały 14 stopni, a to nie koniec wysokich temperatur.
Jak powiedziała synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska, w kolejnych dniach będzie jeszcze cieplej, w poniedziałek 16, a we wtorek nawet 17 stopni.
Z danych IMGW wynika, że może to być najcieplejszy luty od 1991 roku. Jak mówiła Grażyna Dąbrowska, notowane są dość duże odchylenia od normy i jeśli do końca miesiąca będzie ciepło, to możliwe, że będzie to rekordowy luty jeśli chodzi o temperaturę.
Rekordowo ciepły luty
Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych IMGW-PIB wynika, że tegoroczny luty można jak na razie, uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą +5,8 st. C. (stan na 22 II 2024). W całym kraju rejestrowane są dodatnie anomalie.
REKLAMA
Najniższe występują na północy (z wartością +3,3 st. C na Helu i +3,6 st. C w Ustce). Poza regionem położonym w pobliżu Morza Bałtyckiego, wartości anomalii w Polsce przekraczają +5,0 st. C . Synoptycy najwyższą wartość anomalii notują się w Raciborzu (+7,0 st. C.).
W IMGW-PIB przeanalizowano prognozę warunków termicznych na wybranych stacjach synoptycznych na 25 lutego br. w odniesieniu do charakterystyk z wielolecia 1991-2020. "Jeśli spojrzeć na przeciętne (1991-2020) warunki termiczne w połowie trzeciej dekady lutego, to w tym okresie (z wyłączeniem stacji górskich i podgórskich: Kasprowy Wierch, Śnieżka, Zakopane) powinniśmy spodziewać się temperatury maksymalnej od 1,2 st. C. (Suwałki) do 5,5 st. C. (Wrocław)" - informuje IMGW-PIB.
Posłuchaj
IAR/fc
REKLAMA
REKLAMA