Drzewa łamały się jak zapałki. Kilkaset interwencji strażaków i ofiary śmiertelne
Prawie 700 razy straż pożarna interweniowała w związku z silnym wiatrem. Najmocniej wiało w południowej części kraju. Powalone przez wichury drzewa zabiły w sumie pięć osób.
2024-04-01, 21:37
Pierwszy dzień kwietnia przyniósł potężne wichury na południu Polski. - W Małopolsce mieliśmy 320 zdarzeń, w województwie śląskim - 201, a województwie dolnośląskim - 53. Polegały głównie na usuwaniu drzew, które wiatr przewracał na ulice i samochody - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.
Do najtragiczniejszych zdarzeń doszło na Podhalu - drzewa przewrócone przez wiatr zabiły pięć osób, w tym dwoje dzieci.
Drzewa przewracały się także w sąsiednim województwie śląskim. Z powodu wichur zamknięto dla ludzi żywiecki park Habsburgów, wycieczki w góry odradzają zarówno władze Babiogórskiego Parku Narodowego, jak i TPN.
Pogoda. Przed nami niespokojna noc z wichurami
Najbliższe godziny również mogą być dla strażaków pracowite. Od południowego zachodu w stronę Pomorza przechodzi front burzowy - porywy mogą osiągać 90 km/h, miejscami może padać grad.
REKLAMA
- Wietrznie i deszczowo będzie też w Małopolsce - mówi Karol Kierzkowski. - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem i pierwszego stopnia przed opadami deszczu. W nocy może być niespokojnie, zwłaszcza na zachodzie i południu kraju. W górach wiatr może w porywach osiągać prędkość 130 km/h - mówi.
Posłuchaj
Podczas burzy przechodzącej przez Wielkopolskę IMGW odnotował porywy wiatru sięgające 95 km/h.
Po świętach ochłodzenie
Sytuacja nie unormuje się także we wtorek. Przez cały dzień mieszkańcy woj. śląskiego i zachodnich powiatów Małopolski mogą spodziewać się intensywnych opadów deszczu. Popada także we wschodniej części kraju. Synoptycy przewidują, że w sumie spadnie tam ok. 15 mm deszczu. W górach we wtorek spodziewany jest deszcz ze śniegiem, wysoko w Tatrach śnieg i możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm - niewykluczone są zamiecie śnieżne.
- Wichury z Podhala przesuną się na północ. Strażak ostrzega: nie wchodźmy do lasów i parków
- Tak ciepło w marcu jeszcze nie było. Padł nowy rekord temperatury na Mazowszu. Warszawa zdetronizowana
- Saharyjski pył nad Polską. To nie koniec zagrożenia. RCB wysłało alerty
Temperatura maksymalna wyniesie we wtorek od 11 do 15 stopni, chłodniej będzie nad morzem i w rejonach podgórskich (ok. 9 st. C).
Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, w Tatrach do 110 km/h.
Pochmurna noc, możliwe przymrozki
Noc z wtorku na środę będzie pochmurna. Przelotne opady deszczu spodziewane są w całej Polsce, w pasie Pojezierzy oraz w górach także deszczu ze śniegiem, zaś wysoko w Tatrach i Sudetach - opady śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od 0 stopni Celsjusza lokalnie na Pomorzu, przez około 6 stopni w centrum, do 9 kresek na Górnym Śląsku.
Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 70 km/h, z kierunków zachodnich. Na wybrzeżu okresami wiatr silny od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h. W Sudetach porywy wiatru osiągna ok. 100 km/h, w Tatrach do 110 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
REKLAMA
W środę przelotne opady
W środę, w dzień zachmurzenie będzie umiarkowane lub duże. Wystąpią przelotne opady deszczu, w pasie pojezierzy również krupy śnieżnej lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 do 7 stopni na północy kraju, z kolei na pozostałym obszarze od 10 do 14 kresek.
Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, stopniowo słabnący, zachodni i północno-zachodni. W Sudetach porywy wiatru ok. 90 km/h, w Tatrach do 100 km/h.
IAR, PR24.pl/łl
REKLAMA