Cisza wyborcza. Do kiedy obowiązuje i co jest zabronione

Kara grzywny do nawet miliona złotych grozi za złamanie ciszy wyborczej. Dotyczy to także niedzielnych wyborów samorządowych. Zakaz agitacji i publikowania sondaży obowiązuje od północy aż do zakończenia głosowania w niedzielę.

2024-04-06, 07:33

Cisza wyborcza. Do kiedy obowiązuje i co jest zabronione
Wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia 2024 roku.Foto: shutterstock/ASkwarczynski

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak podkreślił, że mimo różnych opinii na temat ciszy wyborczej nie można jej ignorować.

- Te przepisy obowiązują i jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że będzie prowadzona niedopuszczalna agitacja wyborcza w czasie ciszy czy też będą publikowane sondaże, to możemy się spodziewać, że będzie wtedy odpowiedzialność karna - zaznaczył Sylwester Marciniak. Przewodniczący PKW dodał, że sama Komisja opowiada się za zniesieniem ciszy, gdyż - jak twierdzi - w dobie internetu utrudnione jest ściganie naruszeń tych przepisów.

Wybory. W niedzielę głosowanie

W niedzielę Polacy wybiorą radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lokale wyborcze zostaną otwarte o 7.00, będą czynne do 21.00.

Posłuchaj

Wybory samorządowe - za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

O ewentualnym przedłużeniu ciszy wyborczej może zdecydować Państwowa Komisja Wyborcza, choćby ze względu na przerwanie możliwości oddawania głosu w danym lokalu. Nie przedłuża się ciszy wyborczej, gdy na przykład wyborcy przyjdą do lokalu z zamiarem oddania głosu przed godziną 21.00, jednak z powodu kolejki zrobią to już w kolejnych minutach lub nawet godzinach.

REKLAMA

dn/IAR/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej