Afera wizowa. Przesłuchanie byłego szefa wywiadu. Jest wniosek o zdjęcie klauzuli niejawności

Przed komisją śledczą stanął Piotr Krawczyk, szef Agencji Wywiadu w latach 2016-2022. Podczas przesłuchania podkreślił, że dokumenty wytwarzane przez AW są w 100 proc. niejawne. Dalszą część przesłuchania utajniono. O zdjęcie klauzuli niejawności w celu ponownego przesłuchania byłych szefów Agencji Wywiadu zawnioskowała komisja.

2024-04-08, 15:30

Afera wizowa. Przesłuchanie byłego szefa wywiadu. Jest wniosek o zdjęcie klauzuli niejawności
Szef Agencji Wywiadu w latach 2016-2022 Piotr Krawczyk stawił się jako świadek na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej. Foto: PAP/Leszek Szymański

Przewodniczący Michał Szczerba (KO) spodziewa się odpowiedzi nawet w ciągu kilku godzin. - Nie skończyliśmy tych przesłuchań, one będą kontynuowane po uzyskaniu zgody obecnego szefa Agencji Wywiadu płk Pawła Szoty - podkreślił Szczerba. - Decyzji spodziewam się nawet w ciągu kilku godzin - dodał.

Oficer rozpoczął zeznania przed południem, jest kolejnym świadkiem wezwanym przez komisję, która bada nieprawidłowości przy wydawaniu wiz obywatelom państw trzecich ubiegających się o pracę w Polsce.

Były szef Agencji Wywiadu na początku swobodnej wypowiedzi oświadczył, że ze względu na pełniona w przeszłości funkcję jego zeznania powinny być utajnione. Mimo to członkowie komisji śledczej zadają mu pytania. Te, które mogłyby narazić Piotra Krawczyka na złamanie tajemnicy służbowej, będą zadane w tracie niejawnej części posiedzenia.

Jeszcze dzisiaj ma zostać przesłuchany Bartosz Jarmuszkiewicz, który kierował Agencją do grudnia 2023 r.

REKLAMA

Wywiad o zagrożeniach rosyjskich

- Agencja Wywiadu formalnie nie odpowiadała za nadzór nad procesem wydawania wiz obcokrajowcom - zeznał przed sejmową komisją śledczą Krawczyk w jawnej części przesłuchania. 

Posłuchaj

M.Szczerba (KO) o Poland Business Harbour: program stał się kanałem przerzutowym dla agentury z Rosji (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Zeznał - odpowiadając m.in. na pytania przewodniczącego komisji Michała Szczerby - że Agencja Wywiadu nie opiniowała rozszerzenia programu wizowego w ramach Poland Business Harbour w Łodzi. Program został rozszerzony oprócz obywateli Białorusi także na Rosjan.

Czytaj także:

Przewodniczący Michał Szczerba dopytywał byłego szefa Agencji Wywiadu, czy instytucja ta informowała ówczesną władzę o zagrożeniu agenturą rosyjską. Piotr Krawczyk poinformował, że od niego jako szefa AW takie informacje nie wychodziły, ale mogły to robić odpowiednie departamenty w Agencji.

REKLAMA

Kryzys na granicy białoruskiej

Były szef Agencja Wywiadu dopytywany o ewentualny kanał przerzutowy agentury z Federacji Rosyjskiej zeznał, że 2021 roku obserwowaliśmy w Polsce wzmożony ruch na wschodniej granicy. Kwestia ta - jak podkreślił Piotr Krawczyk - była wtedy szeroko omawiana także przez przedstawicieli władzy.

Świadek powiedział, że w 2021 roku mieliśmy do czynienia ze zorganizowanym i sterowanym przez białoruski reżim atakiem na wschodnią granicę Polski, który polegał na nielegalnym forsowaniu granicy przez obywateli m.in. z Bliskiego Wschodu, częściowo także z Azji i Afryki.

Posłuchaj

Były szef Agencja Wywiadu o ewentualnych kanałach przerzutowych agentury z Federacji Rosyjskiej (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

***

Komisja bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Zakończenie jej prac jest planowane na przełom czerwca i lipca. Ostatnim świadkiem ma być prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

Firma rekrutująca migrantów w biurze wiceministra. Komisja śledcza ds. afery wizowej

IAR/PAP/as/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej