Cisza wyborcza. PKW ostrzega
Od północy obowiązuje cisza wyborcza w związku z drugą turą wyborów samorządowych. "Za jej złamanie grożą surowe kary" - podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza.
2024-04-20, 06:48
Podczas ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji. Chodzi między innymi o zwoływanie zgromadzeń i wygłaszanie przemówień o poszczególnych kandydatach.
Wybory samorządowe. Cisza wyborcza, nie można agitować
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak powiedział, że cisza wyborcza będzie obowiązywać na terenie całego kraju.
- Szeroki zasięg oddziaływania mediów oraz internetu powoduje, że agitacja wyborcza wpływa na wyborców w gminach i miastach, w których przeprowadzane jest głosowanie, bez względu na to, gdzie prowadzone są takie działania. Zakazu agitacji należy zatem przestrzegać na terenie całego kraju - wskazał przewodniczący PKW.
Cisza wyborcza potrwa do niedzieli
Cisza wyborcza nie dotyczy agitacji prowadzonej w ramach kampanii do Parlamentu Europejskiego. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zaleca jednak w takich przypadkach ostrożność.
REKLAMA
- Ta agitacja musi być ściśle związana wyłącznie z tymi jednymi wyborami. Żeby to nie było związane z agitacją do samorządu - zaznaczyła Magdalena Pietrzak.
Zobacz również:
- Wybory samorządowe 2024. Ostatni komunikat PKW przed ciszą wyborczą
- Druga tura wyborów samorządowych. Prof. Sowiński: jest poczucie plebiscytu i igrzysk
Agitacji na rzecz kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie mogą prowadzić uczestniczący w wyborach samorządowych.
Cisza wyborcza potrwa do niedzieli do godziny 21. Wtedy zakończy się głosowanie.
Posłuchaj
ms/IAR
REKLAMA
REKLAMA