Światowy Dzień Ziemi - "Planeta kontra plastik". Jak można chronić środowisko?
Nasza planeta ma dziś swoje święto - 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku.
2024-04-22, 10:42
Jak podkreślił Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, właśnie ta instytucja zajmuje się w Polsce monitoringiem stanu wody, gleby, powietrza, a także poszczególnych gatunków zwierząt.
- Monitorujemy nadzór nad ochroną środowiska. W tym roku mówimy o plastiku, który, niestety, nam towarzyszy, my jesteśmy zwolennikami zastępowania go naturalnymi tworzywami - powiedział.
Drony kontrolują
Inspektorat prowadzi również kontrole transportu i składowania odpadów, wykorzystując do tego coraz częściej drony. Kontroluje podmioty gospodarcze, sprawdza czy przestrzegają przepisów o ochronie środowiska, współpracuje z policją i prokuraturą w zwalczaniu przestępczości środowiskowej. A to, jak podkreślił rzecznik GIOŚ, w trosce o środowisko dla obecnych i przyszłych pokoleń".
500 miliardów toreb plastikowych
Hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi to Planeta kontra plastik. - W zeszłym roku na całym świecie wyprodukowano ponad 500 miliardów toreb plastikowych, czyli milion torebek na minutę - czytamy na oficjalnej stronie Dnia Ziemi 2024. Czas przydatności takiej torebki to kilka minut, jej czas rozkładu może wynieść nawet 400 lat.
REKLAMA
Torby foliowe lądują często na wysypisku śmieci
Natomiast z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że w Polsce w 2023 roku wpływy z tytułu opłaty recyklingowej za opakowania foliowe wyniosły około 174,5 mln zł. Większość opakowań trafia po użyciu na wysypisko. Tymczasem w porównaniu do innych krajów Polacy zużywają stosunkowo dużo toreb foliowych. Średnio na jednego Polaka przypada około 23 sztuk toreb foliowych rocznie. Dlatego organizowane są akcje, które promują stosowanie opakowań wielokrotnego użycia.
Posłuchaj
- Kolejne zmiany w systemie kaucyjnym. Resort klimatu chce definitywnie rozwiązać kwestię podatku VAT
- Polska zapłaci miliardowe podatki za plastikowe odpady. Pomóc ma system kaucyjny
- System kaucyjny. Punkty odbioru butelek i puszek w każdej gminie
REKLAMA
IAR/PR24/kg
REKLAMA