Środki z KPO także na obronność? Szef MON: każda inicjatywa warta rozważenia

Szef MON chciałby wszystkie niewykorzystane środki z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczyć na uzbrojenie polskiego wojska. - W dobie zagrożenia ze strony Rosji każda inicjatywa zwiększająca potencjał militarny Europy jest warta rozważenia - tłumaczył.

2024-05-06, 17:05

Środki z KPO także na obronność? Szef MON: każda inicjatywa warta rozważenia
Szef MON chciałby niewykorzystane środki z KPO przeznaczyć na obronność. Foto: X/@16Dywizja

Szef MON podkreślił, że opowiada się za przeznaczaniem każdych wolnych środków, także z Krajowego Planu Odbudowy, na inicjatywy obronne. Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że na pewno nie wszystkie pieniądze uda się z tego budżetu wykorzystać i powinny one zostać przeznaczone na europejskie linie produkcyjne czy inwestycje w przemysł zbrojeniowy wspólnoty.

Jego zdaniem powinno się też rozważyć wydzielenie nowych środków w kolejnej perspektywie budżetowej Unii.

Nowa teka unijnego komisarza? Szef MON ma pomysł

Szef MON nawiązał też do pomysłu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen. Ta zapowiedziała w lutym, że jeśli zostanie wybrana na kolejną kadencję, to powoła unijnego komisarza ds. obronnych.

Nawiązując do tej inicjatywy, Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że można by tę nową funkcję wykorzystać do większej integracji działań poszczególnych krajów członkowskich jeśli chodzi o inicjatywy obronne.

REKLAMA

Zmiany w Krajowym Planie Odbudowy. Rząd zatwierdził pakiet zmian

Pod koniec kwietnia Rada Ministrów zdecydowała o zmianach w Krajowym Planie Odbudowy. Zmiany obejmują sześć z siedmiu komponentów, a rewizją zostało objętych 14 z 55 reform oraz 27 z 56 inwestycji.

Czytaj także:

Zmiany przewidują rezygnację z podatku od aut spalinowych. Fundusz Elektromobilności z budżetem w wysokości około 1 miliarda 100 milionów euro (około 4,9 miliarda złotych) będzie realizowany w ramach części pożyczkowej KPO. Pozyskane pieniądze z części grantowej zostaną przeznaczone na: bezpieczeństwo żywności i rolnictwo, ocieplenie bloków i kamienic, dopłaty do zakupu elektryków, szpitale powiatowe, sprzęt dla nauczycieli klas I-III, cyfryzację samorządów.

Krajowy Plan Odbudowy w liczbach. W sumie ponad 250 mld złotych

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska będzie mogła wykorzystać 253 miliardy złotych. Bezzwrotne środki to 109 miliardów złotych, a część pożyczkowa - oparta na preferencyjnych warunkach - to 148 miliardów 600 milionów złotych. 

REKLAMA

Według szacunków realizacja KPO w 2024 roku spowoduje wzrost poziomu PKB o dodatkowe pół procent. Natomiast w 2027 roku, dzięki wdrożeniu KPO, tempo realnego wzrostu gospodarczego będzie wyższe dodatkowo o 0,9 procent. Realizacja KPO wpłynie również pozytywnie na polski rynek pracy.

[ZOBACZ TAKŻE] Europoseł PO Janusz Lewandowski gościem Polskiego Radia: 


IAR, PAP/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej