Sprawa sędziego Szmydta. Jest decyzja ws. immunitetu

2024-05-09, 13:35

Sprawa sędziego Szmydta. Jest decyzja ws. immunitetu
Sąd Dyscyplinarny przy NSA uchylił immunitet sędziego Szmydta. Foto: PAP/Rafał Guz

Sąd Dyscyplinarny przy NSA uchylił immunitet sędziego Tomasza Szmydta, zezwolił na jego zatrzymanie i na zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zawiesił go w czynnościach - poinformował rzecznik Naczelnego Sądu Administracyjnego.

"Naczelny Sąd Administracyjny – Sąd Dyscyplinarny pierwszej instancji po rozpoznaniu wniosku Prokuratury Krajowej z 8 maja o wydanie uchwały zezwalającej na pociągniecie sędziego WSA w Warszawie do odpowiedzialności karnej (...) podjął uchwałę zezwalającą na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Szmydta, zezwolił na jego zatrzymanie i na zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zawiesił z urzędu wskazanego sędziego w czynnościach służbowych" - przekazał rzecznik prasowy NSA sędzia Sylwester Marciniak.

Jak dodał - formalnie uchwała ta jest nieprawomocna.

Będą ograniczenia dla sędziów? Bodnar zabrał głos

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar  nie wykluczył, że należałoby się zastanowić nad zmianami w nieograniczonym dostępie sędziów i prokuratorów do informacji niejawnych.

Jak powiedział, zmusza do tego sytuacja, z jaką mamy do czynienia w Polsce i w Europie.

- Jest to na tyle ważna i delikatna kwestia, że nie należy wylewać dziecka z kąpielą - mówił. Dodał, że trzeba pogodzić z jednej strony interes w postaci niezależności sądownictwa, z drugiej - w postaci bezpieczeństwa państwa. - Czeka nas poważna debata na ten temat - zaznaczył.

Posłuchaj

Minister Bodnar o działaniach prokuratury ws. sędziego Szmydta (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Ucieczka sędziego Szmydta. Śledztwo prokuratury

Przypomnijmy, że Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie udziału w działalności obcego wywiadu przez sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, Tomasza Szmydta. Sędzia poprosił trzy dni temu o azyl polityczny i opiekę na Białorusi.

Szmydt wystąpił w poniedziałek na konferencji prasowej w białoruskiej rządowej Agencji Biełta. Od tego czasu pojawił się w innych mediach rosyjskojęzycznych, m.in. w programie telewizyjnym głównego propagandysty Kremla, Władimira Sołowiowa i w stacji Russia Today. W każdym z wywiadów szkaluje Polskę i rządzących nią polityków, a chwali Białoruś i Rosję.

Zobacz także:

Co wie sędzia Szmydt?

Polskie władze nie ukrywają, że wyjazd Szmydta na Białoruś i jego domniemana współpraca z rosyjskimi służbami jest sytuacją bardzo poważną. Szmydt orzekał miedzy innymi w sprawach dotyczących informacji niejawnych, w tym o klauzuli "tajne", "NATO secret", "EU secret", pracował także w ministerstwie sprawiedliwości i biurze Krajowej Rady Sądownictwa.

[TRÓJKA] "Niezwykle wrażliwe dane". Siewiera ujawnia, co Szmydt mógł zdradzić białoruskim służbom

IAR, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej