"Stan spokojnego skupienia". Magiczne właściwości herbaty

Znana jest od kilku tysięcy lat. Ceniona za walory smakowe. Herbata, bo o niej mowa, może mieć również korzystny wpływ na zdrowie. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, trzeba jednak wiedzieć, jaki jej rodzaj wybrać i jak należy ją przygotować.

2024-05-22, 10:30

"Stan spokojnego skupienia". Magiczne właściwości herbaty
"Stan spokojnego skupienia". Jakie są właściwości herbaty?. Foto: Shutterstock/Zadorozhnyi Viktor

W zależności od procesu produkcji wyróżniamy różne gatunki herbaty, m.in. zieloną, czarną, niebieską (oolong), czerwoną (pu-erh), żółtą czy białą. Każdy z nich posiada charakterystyczne właściwości.

Mówimy o napoju, który łączy w sobie sprzeczności. Herbata posiada bowiem właściwości zarówno pobudzające, jak i uspokajające. Jak to możliwe?

- Może pobudzać ze względu na zawartość kofeiny. Dlatego wieczorem niekoniecznie należy ją pić. Chociaż są też herbaty niskokofeinowe, np. hojiicha japońska. Ale herbata może nas jednocześnie rozluźniać, bo zawiera l-teaninę, czyli substancję, która wprowadza nas w stan bardzo spokojny - opowiadała na antenie Polskiego Radia 24 Anna Brożyna, założycielka grupy Piewcy Teiny, autorka książki "Herbata. Odkryj smak najszlachetniejszego napoju na świecie".

Dodała, że zielona herbata - dzięki dużej zawartości kofeiny i l-teaniny, czyli substancji o odmiennym działaniu - wprowadza nas w stan, który można określić jako "spokojne skupienie".

REKLAMA

Właściwości zdrowotne

Herbata - zwłaszcza zielona - jako źródło kofeiny, może być więc znakomitym substytutem dla kawy. Znane są również właściwości antyoksydacyjne zielonej herbaty. Wpływa ona pozytywnie na układ krążenia, np. regularne jej spożywanie przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, ale też trójglicerydów i złego cholesterolu. W dodatku zmniejsza ryzyko występowania chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych.

Pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy ma także herbata żółta. Z kolei herbata czarna korzystnie wpływa na trawienie. - To jest klasyczna receptura od babci. Jeżeli mamy problem z żołądkiem, to należy napić się gorzkiej, czyli przeparzonej, mocnej herbaty czarnej (bez cukru) - powiedziała Anna Brożyna.

Układ trawienny wspomaga także herbata pu-erh. - Mówi się o niej, że jest odchudzająca. Nie do końca tak jest; ona nie odchudza sama z siebie, natomiast pomaga w przyswajaniu tłuszczów - zaznaczyła.

Sposób parzenia

Aby pozyskać dla naszego organizmu to, co w herbacie najlepsze, należy odpowiednio ją zaparzyć. Anna Brożyna zaznaczyła, że w metodzie stosowanej na Zachodzie, jeżeli chcemy zachować przyjemny smak, nie należy parzyć herbaty dłużej niż 3 minuty. Według jej porady na 200 ml wody, czyli kubek, należy wsypać ok. 2-3 gram herbaty.

REKLAMA

Wspomniała, że w przypadku metody wschodniej należy wsypać 5-6 gram liści do kubka. Wtedy parzymy je 30-60 sekund.

W przypadku herbaty zielonej i białej specjaliści często zwracają też uwagę, że nie należy jej parzyć we wrzątku, najlepiej zaś w temperaturze 65-80 stopni Celsjusza.

"Pięć stopni może zmienić smak"

Niektórzy, aby zadbać o odpowiednią temperaturę, do parzenia herbaty stosują czajnik z termostatem. - W przypadku bardzo wielu wysokogatunkowych herbat, np. zielonych czy białych, już pięć stopni jest w stanie zmienić jej smak - opowiadał w radiowej Trójce Grzegorz Miszewski, pasjonat herbaty i kiper z kilkunastoletnim doświadczeniem.

Dodał, że ważnymi czynnikami mającymi wpływ na smak herbaty jest chociażby ilość wapnia w wodzie i jej pH.

REKLAMA

- Pijąc niektóre gatunki herbat, mogę zupełnie inaczej się czuć. Kiedy mam obniżony nastrój i dużo smutku w sobie, zaparzam sobie dobrą białą herbatę i jest mi lepiej - zaznaczył Grzegorz Miszewski.

W saszetkach czy sypana?

W sklepach najpopularniejszymi herbatami są te w saszetkach. Czy aby na pewno są one zdrowe? Anna Brożyna zaznaczyła, że nie trzeba z nich rezygnować, "pomijając to, że w herbatach saszetkowych mamy papier i mikroplastik", natomiast pierwszym krokiem do spróbowania herbaty dobrej jakościowo będzie skorzystanie z herbaty sypanej.

Smak herbaty sypanej i saszetkowej znacząco się różni. - Herbaty saszetkowe są pocięte, poszatkowane; taki napar jest najczęściej bardzo mocny i nie zawiera w sobie subtelnych aromatów - tłumaczyła Anna Brożyna.

Czytaj także:

Ekspertka dodała, że w przypadku herbat sypanych - na potrzeby parzenia - można skorzystać z dwóch kubków i sitka, i po 3 minutach przelać napar do drugiego kubka. Ewentualnie zaopatrzyć się w "specjalne siteczko na liście herbaty, które wkładamy do kubka i wyjmujemy po zakończonym parzeniu".

Herbata na upały?

Zbliża się lato, nadchodzą upały. W takiej aurze należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Podstawą jest woda (najlepiej mineralna zamiast źródlanej, chyba że mamy przeciwskazania zdrowotne), ale - jak wyjaśniała w Polskim Radiu 24 Diana Wolańska, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia - dodatkowo można spożywać soki czy herbatę.

Ekspertka kontynuowała, że "temperatura płynów, które przyjmujemy, nie ma w zasadzie większego znaczenia", choć płyny chłodne oczywiście przyniosą nam w upały ulgę. Kluczowe jest jednak regularne nawadnianie organizmu.

Dietetyk jednak zaznaczyła, że podczas upałów "nie zaleca się spożywania herbaty czarnej, która ze względu na [wysoką] zawartość teiny przyspiesza proces odwodnienia", dlatego w takich okolicznościach "lepiej jest wybrać herbatę zieloną czy owocową".

REKLAMA

Opracował Łukasz Lubański / Źródła: PR24, Trójka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej