Zalążek trąby powietrznej. Niebezpieczne zjawisko na Dolnym Śląsku

Burze i silne powiewy wiatru mogą powodować powstawanie lejów kondensacyjnych, czyli zalążków trąb powietrznych. Takie zjawisko zostało zaobserwowane na Dolnym Śląsku.

2024-05-28, 16:45

Zalążek trąby powietrznej. Niebezpieczne zjawisko na Dolnym Śląsku
Lej kondensacyjny na Dolnym Śląsku. Foto: Shutterstock/Pltaforma X/Sieć Obserwatorów Burz

Synoptycy IMGW zapowiadają, że przez Polskę będą przechodziły burze. We wtorek można się ich spodziewać głównie na zachodzie kraju. W środę intensywne burze drugiego stopnia spodziewane są głównie we zachodniej połowie kraju, od środkowego wybrzeża, przez Wielkopolskę po Śląsk.

Podczas burz spaść może 30-40 mm deszczu na metr kwadratowy. Wiatr osiągnie prędkość do 80 km/h.

W wyniku tak gwałtownych zjawisk pogodowych mogą występować trąby powietrzne. Jeden z jej zalążków pojawił się we wtorek w okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku.

Lej kondensacyjny

Zdjęcia tzw. leja kondensacyjnego zostało uchwycone na zdjęciu przez użytkownika Sieci Obserwatorów Burz Mateusza Kaczmarka.

REKLAMA

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, to kolumna lub lej wyrastający z podstawy chmury burzowej w kierunku ziemi. Do jego powstania dochodzi, gdy w chmurze występują silne prądy wstępujące. Jeżeli prądy są mocno rozwinięte, a lej zetknie się z ziemią, mówi się o trąbie powietrznej.

Gdzie jest burza? Mapa na żywo:

Czytaj również:

Platformax,pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej