Właśnie wtedy jest najwięcej wypadków. Policja apeluje o rozwagę za kierownicą i nad wodą

Wakacje to okres wytężonej pracy policji, zarówno na drogach, jak i nad wodą. Funkcjonariusze apelują, aby dobra pogoda nie odciągnęła uwagi kierowców od przestrzegania przepisów. Podobnie w przypadku łodzi, należy dbać o wyposażenie i wymagane patenty. 

2024-06-24, 12:37

Właśnie wtedy jest najwięcej wypadków. Policja apeluje o rozwagę za kierownicą i nad wodą
Policja apeluje o ostrożność w czasie wakacji. Pamiętać należy zarówno o sprawdzeniu stanu samochodu, jak i bezpieczeństwie nad wodą. . Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Funkcjonariusze apelują, aby przed wakacyjnym wyjazdem dokładnie sprawdzać stan naszego samochodu, aby nie stał się on przyczyną awarii na trasie, czy nawet wypadku. 

Jeśli wyjeżdżamy, sprawdźmy nasz pojazd jeszcze raz czy wszystko jest w porządku, z ogumieniem, hamulcami, czy mamy płyny eksploatacyjne na odpowiednim poziomie. Sprawdźmy i opracujmy sobie trasę przejazdu. Jeśli w trasie kierowca poczuje się osłabiony, bądź senny, to będzie wiedział, gdzie może zatrzymać się i odpocząć, choćby na pół godziny - zaznaczył Marcin Zimoń z Komendy Stołecznej Policji.

Jak dodał, ładna pogoda bywa dla kierowców złudna. 

- Wtedy ludzie mają błędne przeświadczenie, że jest super, więc sobie swobodnie przejadę. Tymczasem właśnie w słoneczne dni kiedy ludzie mają taki luz psychiczny, wtedy dochodzi częściej do zdarzeń drogowych - ostrzega Marcin Zimoń. 

REKLAMA

Bilans pierwszego weekendu wakacji

Policja przypomina, że obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.

W pierwszy weekend wakacji doszło do 134 wypadków drogowych, 169 osób zostało rannych, a siedem zginęło.

Posłuchaj

Policjanci o bezpieczeństwie w czasie wakacyjnych wyjazdów (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Wzmożone kontrole policyjnych wodniaków

Wakacje to okres wzmożonych kontroli policji wodnej. Pływający żaglówkami, czy motorówkami powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów. Chodzi zarówno o wymagane patenty, jak i wyposażenie.

Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie zauważyła, że wiele osób korzysta z możliwości szybkiego wyrobienia uprawnień.

REKLAMA

- Za dobrą cenę nagle się okazuje, że mamy w dwa dni patent sternika motorowodnego i możemy usiąść na skuter. To jest niesamowita pokusa, żeby z tego skorzystać, ale wielka prośba, aby za tym szła znajomość zbiornika wodnego, znajomość przepisów, znaków, które są na wodzie - podkreśliła.

Zaapelowała również o rozwagę i ostrożność podczas pływania po zbiornikach wodnych

- W wielu miejscach nie ma ograniczeń prędkości, ale to nie powinno nas upoważniać do brawury. Musimy być bardzo uważni, żeby nie napłynąć na nikogo, nie zrobić nikomu krzywdy. W przypadku osób poruszających się na skuterze musimy być świadomi, że jeśli my pływamy na przykład po jeziorze, to poza terenem kąpieliska, na dzikich plażach, możliwe, że ktoś wejdzie do wody, a jeśli ta osoba w żaden sposób nie będzie oznakowana, nie będzie miała na sobie kamizelki asekuracyjnej albo boi ratunkowej to nie zauważymy jej od razu - przekazała Aleksandra Wasiak.

Obowiązkowe wyposażenie łodzi motorowej zależy od jej wielkości i mocy silnika. Jednak niezależnie od tego, na pokładzie powinny znajdować się kamizelki ratunkowe dla każdej osoby znajdującej się na pokładzie.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/Zielenkiewicz/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej