Grzyby i jagody rarytasem. Tu susza w lasach zatrzymała wysyp
Z powodu suszy w tym roku jagód i grzybów w lasach jest jak na lekarstwo - informują leśnicy z warmińsko-mazurskiego. Winna takiego stanu rzeczy jest susza.
2024-06-29, 14:43
W ubiegłych latach na przełomie czerwca i lipca w warmińsko-mazurskich lasach zbierano duże ilości kurek i czarnych jagód.
- Niestety w tym roku owoców runa leśnego jest jak na lekarstwo. Kurek prawie nie ma, jagód jest mało, a te, które są, są bardzo drobne - przekazał rzecznik prasowy olsztyńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak.
Zdaniem leśników winna tej sytuacji jest susza. - Sucho jest nie tylko teraz, ale sucho było także wiosną. To sprawiło, że nie ma ani kurek, ani jagód - przyznał Pietrzak. Dodał przy tym, że najbardziej dobitnym dowodem na brak runa leśnego jest brak przydrożnych handlarzy, którzy co roku sprzedawali grzyby i jagody. Próżno także szukać jagód i kurek na bazarkach.
Sezon na grzyby w pozostałych regionach Polski
Natomiast grzyby pojawiły się w minionych dniach w wielu polskich lasach w innych regionach Polski - m.in. w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, dolnośląskim, lubuskim, śląskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, a także podlaskim.
REKLAMA
Upały, które nawiedziły Polskę, nie sprzyjają jednak pojawianiu się kolejnych grzybów. - "Wysyp grzybów" uwarunkowany jest wcześniejszą długotrwałą deszczową pogodą oraz ciepłymi nocami. Amatorzy grzybobrania muszą uzbroić się w cierpliwość, oczekując deszczowej aury, jeśli chodzi o zbieranie grzybów w puławskich lasach - wyjaśnia Leopold Leśko z Nadleśnictwa Puławy.
Cenna rada dla grzybiarzy
Leśnik apeluje, by wybierać się na grzyby do miejsca, którego dobrze nie znamy. Warto też zadbać byśmy byli w stanie ustalić własną położenie w terenie. Pomóc w tym może darmowa aplikacja na system Android o nazwie mBDL - mobilny Bank Danych o Lasach. Pokazuje ona naszą lokalizację w lesie, co może zapobiec niepotrzebnym nerwom.
- Wyjątkowe i ściśle chronione. Pojawiły się bardzo rzadkie grzyby
- Bezpieczne grzybobranie. Sprawdź, jak uniknąć zatrucia
- Polska grzybiarską potęgą. Kurki, borowiki, podgrzybki, maślaki... Królową eksportu jest jednak pieczarka
PAP/PR24/kg
REKLAMA
REKLAMA