Jak przechowywać leki podczas upałów? "Mogą stać się toksyczne"
- Ostre słońce, wysoka temperatura i duża wilgotność to najgorsze warunki do przechowywania leków. Niektóre preparaty lecznicze pod wpływem słońca zmieniają swoje właściwości fizyko-chemiczne i ulegają rozkładowi - mówi farmaceutka Małgorzata Chmielak. I ostrzega, że ekspozycja na wysoką temperaturę nawet na krótki czas może osłabić skuteczność leków, a nawet sprawić, że mogą staną się toksyczne.
2024-07-13, 13:08
Leków, radzi ekspertka, nie należy przechowywać w pomieszczeniach o dużej wilgotności, jak łazienka czy kuchnia. Szkodliwa jest również ich ekspozycja na słońce.
- Produkty lecznicze mogą ulegać rozwarstwieniu, może nastąpić zmiana ich koloru, składu. To może być niebezpieczne dla zdrowia - wskazuje Małgorzata Chmielak, dodając, że leki należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, z widoczną datą ważności.
Posłuchaj
W jakiej temperaturze należy przechowywać leki?
Farmaceutka wskazuje, że najlepsza temperatura, o ile producent nie zaleca inaczej, wynosi między 15 a 25 stopni.
REKLAMA
- Inne warunki nie są dobre dla produktów leczniczych, a nawet suplementów diety czy wyrobów medycznych, ponieważ mogą one ulegać destrukcji i zmieniać charakter działania - wyjaśnia.
Posłuchaj
Niektóre preparaty, jak szczepionki, insuliny, antybiotyki w postaci zawiesiny, krople do oczu, czopki, globulki czy maści powinny być trzymane w lodówce w temperaturze 2-8 stopni. Transport takich leków powinien odbywać się w specjalnych torebkach termoizolacyjnych.
Kiedy lek powinno się oddać do apteki?
Nie wolno przyjmować leku, który zmienił swój pierwotny kształt, zapach lub kolor. Takie lekarstwo należy oddać do apteki.
REKLAMA
- Upały zwiększają ryzyko zawału serca. Kardiolog radzi, co robić
- Ten lek robi furorę, jest masowo podrabiany. WHO alarmuje
- Piekielne upały, a nawet... trąby powietrzne. Synoptycy biją na alarm
IAR/łl
REKLAMA