Resort zdrowia na wojnie z HPV. Wrócą szczepienia w szkołach

2024-08-05, 09:15

Resort zdrowia na wojnie z HPV. Wrócą szczepienia w szkołach
Ministerstwo Zdrowia chce od października rozpocząć szczepienia przeciw HPV w szkołach. Foto: ZaitsevMaksym/ Shutterstock

Od października w szkołach ruszą szczepienia na HPV - zapowiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Szczepienia mają się odbywać w taki sposób, by przy dziecku był rodzic albo opiekun, a całą akcję poprzedzi kampania informacyjna - przekazała szefowa MZ w rozmowie z RMF FM.

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć odsetek dzieci zaszczepionych na HPV. Od 1 września programem darmowych szczepień  przeciwko brodawczakowi ludzkiemu ma mają zostać objęte dzieci w wieku 9 i 10 lat. Dzięki temu, liczy resort zdrowia, zmniejszy się liczba przypadków raka szyjki macicy czy nowotworów głowy szyi, a więc także np. raków krtani. 

Ministerstwo Zdrowia zamierza w tym celu wprowadzić szczepienia do szkół. We wrześniu zaplanowano kampanię informacyjną dotyczącą HPV i jego skutków dla zdrowia, zaś same szczepienia mają ruszyć w październiku. Mają odbywać się one popołudniami lub w weekendy, by rodzice lub opiekunowie mogli towarzyszyć dziecku. Zastrzyki mają wykonywać lekarze i pielęgniarki z położonych w pobliżu szkół POZ - informuje RMF FM. 

- Ta akcja to duża szansa. Szczepimy dziewczynki i chłopców - mówiła ministra zdrowia cytowana przez radio. 

Wyzwania stawiane przez resort

Populację dzieci w wieku 10 lat szacuje się na 384 tys., a dziewięciolatków - na 404 tys. Jednocześnie Agencja Oceny Technologii Medycznych (AOTMiT) szacuje, że maksymalnie zaszczepi się 43 proc. populacji objętej programem. 

REKLAMA

Szczepienia w szkołach wymagają przygotowań, każdy gabinet będzie bowiem musiał zostać wyposażony m.in. w zestaw przeciwwstrząsowy, niezbędne będzie także zaplanowanie liczby potrzebnych dawek szczepionki. 

Czytaj także: 

Obecnie szczepienie przeciwko HPV dziecko może przyjąć tylko w poradni opieki zdrowotnej (poz). Z danych resortu zdrowia wynika, że jest ich 5,1 tys., na około 10 tys. miejsc, które szczepią.

W aktualnym wykazie zalecanych szczepień ochronnych, szczepionkę przeciwko HPV rekomenduje się osobom między 9 a 14 rokiem życia, w schemacie dwudawkowym. Dostępne w Polsce preparaty dają odporność albo przeciwko dwu (szczepionka dwuwalentna, 2 w 1), albo dziewięciu patogenom (szczepionka dziewięceiowalentna, 9 w 1). 

HPV. Ta infekcja dotyka niemal każdego

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV, jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych głównie drogą płciową. Niemal każda seksualnie aktywna osoba zostanie zakażona wirusem w ciągu swojego życia. HPV wywołuje raka szyjki macicy, ale chorują także mężczyźni. - Chodzi o choroby, które znajdują się w obszarze anogenitalnym, rozrodczym i okolic odbytu - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 onkolog Magdalena Bizoń.

REKLAMA

Posłuchaj

Groźny wirus HPV (Samo zdrowie) 25:49
+
Dodaj do playlisty

rmf24.pl, pap, polskieradio24.pl/ mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej