Tony śniętych ryb na Śląsku. Przyczyną znów złote algi
Trwa akcja wyławiania śniętych ryb na jeziorze Dzierżno Duże położonym nieopodal Pyskowic w województwie śląskim. Przyczyną jest prawdopodobnie złota alga, która pojawiła się na zbiorniku.
2024-08-05, 18:12
Wojewoda Śląski Marek Wójcik, zwołał w poniedziałek posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego w tej sprawie. Działania służb trwają od soboty.
– Ten zakwit złotej algi jest powodem uwalniania toksyn, które zabijają ryby. Więc na dzień dzisiejszy uważamy, że jest to zjawisko związane z naturalnym rozwojem złotej algi. Na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych danych, które by wskazywały, co jest powodem tego zakwitu – mówił wojewoda.
Posłuchaj
– Cała aglomeracja województwa śląskiego, powiat gliwicki i otoczenie zbiornika Dzierżno, jest zaopatrywana w wodę bezpieczną, mieszkańcy mogą czuć się pewnie. Ujęcia są głębinowe, dobrej jakości – uspokajał dr Grzegorz Hudzik, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Posłuchaj
Przez trzy dni z jeziora Dzierżno Duże wyłowiono około trzech i pół tony śniętych ryb. Służby ograniczyły spływ wody z jeziora do Kanału Gliwickiego. Jakość wody jest ciągle monitorowana. Do dziewiętnastego sierpnia obowiązywał będzie zakaz korzystania z jeziora.
REKLAMA
Kanał Gliwicki to rezerwuar algi
W maju Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazywało, że Kanał Gliwicki jest swoistym rezerwuarem złotej algi, skąd duże ilości tych organizmów dostają się do Odry. Zakwit alg powoduje uwolnienie toksyn, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla organizmów wodnych.
Alga to jednokomórkowy glon, zjadany przez bezkręgowce takie jak wrotki, wioślarki i widłonogi, które z kolei są pokarmem dla ryb.
- Rewitalizacja Odry. Kiedy będzie gotowa ustawa? Wiceminister infrastruktury wyjaśnia
- Katastrofa ekologiczna na Odrze. Minister Moskwa podała, kiedy poznamy końcowy raport
IAR/WR
REKLAMA
REKLAMA