Mastercard rezygnuje z potwierdzeń płatności. "Wyłącznie na prośbę"
Zbędne potwierdzenia płatności kartą mają szansę przestać zalegać w portfelach i śmietnikach. Mastercard domyślnie wyłącza drukowanie dowodu transakcji.
2024-08-12, 21:55
Każda płatność kartą wiąże się albo z otrzymaniem potwierdzenia płatności albo z pytaniem czy taki dowód transakcji jest potrzebny.
Następnie, w znacznej części, potwierdzenia lądują natychmiast w koszu lub giną w odmętach portfela, torebki czy kieszeni. Zużycie papieru do drukowania potwierdzeń (i paragonów) jest olbrzymie - szacuje się, że przeciętny hipermarket we Francji zużywa 10 600 rolek papieru do kas fiskalnych i terminali płatniczych.
Brak potwierdzeń to oszczędność dla wszystkich
Od 12 sierpnia we wszystkich punktach sprzedaży w Europie płatność kartą Mastercard będzie odbywała się domyślnie bez papierowego potwierdzenia. Sprzedawca będzie nadal mógł jednak wydrukować je na prośbę klienta. Mastercard nie wymaga też od sprzedawców drukowania potwierdzeń dla nich samych - kopia transakcji może być przechowywana cyfrowo.
Ta drobna zmiana idąca w kierunku wyznaczonym przez kraje UE, które generalnie odchodzą od drukowania i przechowywania papierowych potwierdzeń czy paragonów, może być opłacalna dla wszystkich. Klienci nadal będą mogli bez problemu udowodnić fakt dokonania transakcji (choćby przez serwis transakcyjny swojego banku), a nie będą musieli zabierać i wyrzucać zbędnych kawałków papieru. Dla sprzedawców oznacza to niższe koszty - zarówno na papierze do terminali i kas, jak i na energii. Nie będą to może oszałamiające oszczędności, ale jeżeli miesięcznie mały sklep kupi kilka rolek papieru do kas i terminali mniej, to już zaoszczędzi kilkadziesiąt złotych.
REKLAMA
Największym wygranym będzie jednak być może środowisko naturalne - zarówno na mniejszej produkcji papieru, jak i na nieznacznie mniejszym zużyciu energii.
- Wykorzystujemy naszą technologię w dobrym celu - po to, aby przyspieszyć rozwój zrównoważonej gospodarki, sprzyjając jednocześnie włączeniu społecznemu – stwierdziła Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.
Ze zmiany z pewnością nie będą zadowoleni tylko producenci papierów i tonerów do terminali i kas.
- "Terminal do płatności spojrzeniem". Nowa metoda w Polsce
- Unia Europejska. To Polacy wyrażają największe poparcie dla wspólnoty
- Polski rynek jest jednym z największych w Europie. Branża prze do przodu
infopras/AM
REKLAMA