Na te kierunki jest najwięcej chętnych. Zobacz, co chcą studiować Polacy

2024-08-13, 11:11

Na te kierunki jest najwięcej chętnych. Zobacz, co chcą studiować Polacy
Gmach główny Politechniki Warszawskiej . Foto: shutterstock.com/Stepniak

Polskie uczelnie kończą kolejne etapy rekrutacji studentów. Znamy kierunki, które są najczęściej wybierane. Wśród nich znalazł się kierunek lekarski, kryminologia i cyberbezpieczeństwo, psychologia oraz informatyka.

Uczelnie publiczne podały wyniki rekrutacji i statystyki wybieranych kierunków. W całej Polsce wśród kierunków humanistycznych najwięcej osób wybrało psychologię, a z technicznych cyberbezpieczeństwo.

Najpopularniejsze kierunki studiów na trzech największych warszawskich uczelniach publicznych to psychologia, budownictwo oraz finanse i rachunkowość. Na zbliżający się rok akademicki UW, PW i SGGW przygotowały w sumie prawie 42 tys. miejsc.

Uniwersytet Warszawski

Największym zainteresowaniem wśród kandydatów na UW cieszyła się psychologia (studia stacjonarne, jednolite magisterskie). Na ten kierunek zapisały się 2742 osoby. Na kolejnych miejscach pod względem popularności były zarządzanie (stacjonarne, I stopnia) – 2683 osoby – oraz ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria (stacjonarne, I stopnia) – 2411 zapisów.

Uniwersytet Warszawski podał, że w rekrutacji na rok akademicki 2024/2025 wzięło udział 30261 kandydatów, którzy dokonali ponad 56 tys. zapisów na studia I stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów II stopnia.

REKLAMA

O jedno miejsce najwięcej kandydatów rywalizowało na kierunkach jednolitych magisterskich studiów stacjonarnych: lekarskim (24,62 osób na miejsce), orientalistyce-japonistyce (22,76) oraz Business and Management (19,15).

Politechnika Warszawska

Na największej polskiej uczelni technicznej najpopularniejszymi w tym roku kierunkami pod względem liczby zgłoszeń okazały się budownictwo, informatyka i cyberbezpieczeństwo. Najwięcej aplikacji na jedno miejsce przyjęto na cyberbezpieczeństwie (19,1 osób na miejsce), mechanice i projektowaniu maszyn (13,8) oraz matematyce i analizie danych (11,9).

Jak przekazała uczelnia, na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie w Warszawie zgłosiło się 9847 kandydatów, którzy złożyli 27824 aplikacje.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

SGGW poinformowała, że na chętnych na 41 kierunkach czeka 7539 miejsc, w tym 6414 od semestru zimowego i 1125 od semestru letniego.

REKLAMA

Wśród najbardziej obleganych na SGGW kierunków stacjonarnych I stopnia były: finanse i rachunkowość (8,5 osób na jedno miejsce i 1283 kandydatów), zarządzanie (8,3 i 1004) oraz ekonomia (7,6 i 1151). W pierwszej trójce kierunków na studiach II stopnia na tej uczelni znalazły się finanse i rachunkowość (3,3 osób na jedno miejsce i 100 kandydatów), zarządzanie (2,8 i 85) oraz prowadzone w języku angielskim informatyka i ekonometria (2,3 i 35).

Na Uniwersytecie Gdańskim najwięcej osób chce studiować psychologię, na Politechnice Gdańskiej - informatykę. Tegoroczni maturzyści chętnie składali aplikację również na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Uniwersytet Gdański

Biuro prasowe Uniwersytetu Gdańskiego podało, że o indeks uczelni w tym roku ubiegało się 30413 osób. Najwięcej, bo ponad 24 tys. osób chciało podjąć naukę na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich.

Uczelnia największą liczbę zgłoszeń ogółem odnotowała na kierunku psychologia - wybrało ją ponad 1,8 tys. kandydatów (180 miejsc). Zaraz po niej największym zainteresowaniem cieszą się: prawo (ponad 1,4 tys. chętnych na 250 miejsc), ekonomia (wpłynęło ponad 1,1 tys. zgłoszeń na 330 miejsc), zarządzanie (ponad tysiąc kandydatów na 205 miejsc) i filologia angielska (965 zgłoszeń na 123 miejsca).

REKLAMA

Czytaj także:

Politechnika Gdańska

Na Politechnice Gdańskiej, czyli największej uczelni technicznej w północnej Polsce, przygotowano prawie 5 tys. miejsc na 37 kierunkach na 8 wydziałach. Jak przekazała uczelnia, w tym roku wpłynęło 29731 zgłoszeń, a najpopularniejszymi kierunkami według liczy chętnych w przeliczeniu na jedno miejsce były: ekonomia (ponad 13 osób na miejsce), zielone technologie (ponad 13 osób na miejsce) oraz inżynieria danych (również ponad 13 osób na miejsce).

Najwięcej zgłoszeń wpłynęło na informatykę (ponad 1,6 tys. zgłoszeń na 260 miejsc), na automatykę, cybernetykę i robotykę (ponad 1,5 tys. zgłoszeń na 140 miejsc) oraz na budownictwo (ponad 1,4 tys. zgłoszeń na 400 miejsc).

Gdański Uniwersytet Medyczny

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym w rekrutacji na kierunki prowadzone w formie stacjonarnej w języku polskim złożono prawie 6,4 tys. aplikacji o przyjęcie na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich oraz prawie 2 tys. aplikacji na 8 kierunków studiów I stopnia.

REKLAMA

W tym roku najpopularniejszy okazał się tam kierunek lekarski - ponad 3,3 tys. kandydatów (ponad 10 osób na miejsce). Drugim najchętniej wybieranym przez kandydatów był kierunek lekarsko-dentystyczny, na który aplikowało ponad tysiąc osób (ponad 22 osoby na miejsce). Na kolejnych miejscach uplasowały się fizjoterapia – 714 kandydatów (ponad 10 os. na miejsce), farmacja – 454 kandydatów (ponad 3 os. na miejsce).

Politechnika Łódzka

W roku akademickim 2024/25 Politechnika Łódzka przygotowała dla kandydatów na studia pierwszego stopnia ponad 3,8 tys. miejsc na 55 kierunkach na studiach stacjonarnych oraz 385 miejsc na 8 kierunkach studiów niestacjonarnych. Po zakończeniu I etapu rekrutacji na studia stacjonarne przyjęto 2383 osoby, a na studia niestacjonarne - 277.

Kandydaci na PŁ mogli złożyć podanie i wybrać maksymalnie 4 kierunki, jeden z nich wskazując jako priorytetowy. W rekrutacji wzięło udział niemal 5 tys. kandydatów. Największą popularnością cieszyły się kierunki związane z informatyką i z zarządzaniem, w tym te prowadzone w języku angielskim, a także automatyka i robotyka, logistyka czy też architektura.

Akademia Górniczo-Hutnicza

Na największą uczelnię techniczną południowej Polski aplikowało 8,5 tysiąca osób. AGH przygotowała blisko 5 tys. miejsc na studia. Wśród najbardziej popularnych kierunków znalazły się te związane z technologiami informatycznymi.

REKLAMA

Najwięcej kandydatów zgłosiło się na informatykę i systemy inteligentne (844 podania), informatykę (720 podań) oraz automatyka i robotyka (706 podań).

Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce najbardziej oblegane były cyberbezpieczeństwo (10,4 kandydata na miejsce), i inżynieria i analiza danych (9,1 kandydata na miejsce) oraz informatyka i systemy inteligentne (8 kandydatów na miejsce).

Czytaj także:

pg/pap/UW/AGH/PW/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej