Najnowsze dane o bezrobociu. Eksperci wskazują na "przełamanie trendu"
Stopa bezrobocia w lipcu 2024 r. wyniosła 5 proc. podał Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej bez pracy pozostawało 4,9 proc. Polaków. Eksperci zwracają uwagę na przełamanie trendu spadku wskaźników bezrobocia i mówią o "nietypowym wzroście" liczby osób bez pracy.
2024-08-26, 11:13
Najnowsze dane GUS wskazują na nieznaczny wzrost bezrobocia po czterech kolejnych miesiącach spadków.
Jak podał GUS, w lipcu w urzędach pracy zarejestrowanych było 765,4 tys. Polaków wobec 762,2 tys. osób miesiąc wcześniej.
Dane te zgodne są z przewidywaniami rządu. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wcześniej szacował, że stopa bezrobocia w lipcu wyniosła właśnie 5,0 proc.
Bezrobocie nieznacznie w górę. Eksperci: nietypowy wzrost
Na lipcowe dane o bezrobociu miał także wpływ "nietypowy wzrost liczby bezrobotnych" o 3,2 tysiąca - stwierdzają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Bezrobocie w lecie zwykle bowiem spadało w związku z większym zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych.
REKLAMA
Mimo to, w minionym miesiącu liczba bezrobotnych była o 17 tys. niższa niż rok wcześniej.
Czytaj także:
- Polacy preferują pracę hybrydową. Co na to pracodawcy?
- Seniorzy receptą na problemy na rynku pracy? "Są bardziej lojalni"
- Sytuacja w PKP Cargo. "Relacje między biznesem a polityką poszły za daleko"
Eksperci oceniają także, że wraz ze wzrostem wskaźników dotyczących aktywności gospodarczej, "zapotrzebowanie na pracowników będzie rosnąć", nie ma więc obaw o szybki i gwałtownych wzrost bezrobocia w następnych miesiącach.
Niewykluczone jednak są nieznaczne wzrosty bezrobocia, głównie w zimie. Wpływ na to, w ocenie ekspertów PIE, będzie mieć spadek ofert pracy sezonowej.
Dane GUS wskazują także, że rośnie liczba ofert w urzędach pracy. W lipcu - o 6,4 proc. względem miesiąca wcześniej.
REKLAMA
Polska jednym z unijnych liderów
Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Stopa bezrobocia w czerwcu, liczona zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat, wyniosła 3 procent wobec 6 procent w UE i 6,5 procent w strefie euro. Tym samym Polska zajęła drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE za Czechami (2,7 procent).
Niższe bezrobocie w lipcu po raz ostatni notowano w 1990 roku.
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA