Na tych zmianach zyskają miliony Polaków. Będzie łatwiej o dłuższy urlop i emeryturę
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zmian w Kodeksie Pracy. Rząd zapowiada, że modyfikacje przepisów, które ułatwią uzyskiwanie dłuższego urlopu, wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku.
2024-09-01, 18:22
Zapowiadane przez rząd i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany mają być korzystne dla pracowników. Szczególnie dla tych, którzy przez lata pracowali w oparciu o inne umowy niż umowa o pracę.
Szybszy dodatek stażowy i łatwiejszy dłuższy urlop
Najważniejszą zmianą w Kodeksie Pracy będzie nowy sposób obliczania stażu pracy, który ma wpływ na uprawnienia pracownicze - od długości urlopu, poprzez dodatki stażowe czy nagrody jubileuszowe. Dotychczas do stażu wliczane były tylko okresy pracy na umowę o pracę. W oczywisty sposób utrudniało to nabywanie uprawnień osobom, które większość kariery zawodowej pracowały na umowie zlecenia czy prowadziły własną działalność.
- Praca to praca i każda musi być doceniana - tak projekt nowej ustawy zmieniającej kodeks pracy podsumowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
REKLAMA
Od 2026 roku do stażu pracy mają się wliczać okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz czas zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych - umów zlecenia, umów o świadczenie usług oraz umów agencyjnych. Warunkiem jest, by z tych umów w czasie ich wykonywania były odprowadzane składki rentowe i emerytalne.
Korzyści ze zmian dla pracowników
Zmiany te przełożą się na wspominane już korzyści dla pracowników. Łatwiej będzie o pełny wymiar urlopu - trzeba mieć 10 lat stażu pracy by dostać 26 dni, gdy ma się mniej, ma się 20 dni. Nowe przepisy mogą też wpłynąć na wypłaty dodatków stażowych i jubileuszowych, jeżeli przepisy w danym miejscu pracy je przewidują.
Jak potwierdzić staż zatrudnienia?
Potwierdzanie okresów pracy będzie relatywnie proste. We wszystkich przypadkach potrzebne jest zaświadczenie z ZUS potwierdzające opłacanie składek za dany okres. Wyjątkiem jest sytuacja, w której ktoś prowadził działalność gospodarczą, ale nie podlegał składkom emerytalnym, rentowym i wypadkowym. Taka osoba będzie potrzebowała zaświadczenia o opłacaniu składki zdrowotnej.
Ilu Polaków skorzysta na zmianach?
Ostrożne szacunki odnoszące się do liczby Polaków, którzy mogą skorzystać na zmianach pokazują skalę zatrudniania w oparciu o inne umowy niż kodeksowa umowa o pracę. Serwis Polsat News twierdzi, że nowe przepisy Kodeksu Pracy przyniosą korzyści pięciu milionom Polaków. O ile będą pracować na etacie.
REKLAMA
Czytaj także:
- Urzędnicy będą pracować krócej? Jest stanowisko władz Trójmiasta
- Praca w upały. Ministerstwo planuje ulżyć pracownikom
- PIH: podwyżka pensji minimalnej będzie obciążeniem, którego nie udźwigną przedsiębiorcy
PolsatNews/Gov.pl/AM
REKLAMA