Europejski nakaz aresztowania. Sąd zadecydował ws. Pawła Szopy
Wydano europejski nakaz aresztowania wobec Pawła Szopy, twórcy marki Red is Bad. Informacje w tej sprawie przekazał Sąd Okręgowy w Warszawie.
2024-09-06, 11:24
"Informujemy, że 6 września 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, na podstawie art. 607a k.p.k., wydał wobec Pawła Szopy Europejski Nakaz Aresztowania" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej sądu.
Ekspert do spraw bezpieczeństwa i były rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski wyjaśnia, że europejski nakaz aresztowania wystawia się wówczas, gdy poszukiwania śledczych wychodzą poza Polskę i dotyczą państw unijnych, które funkcjonują w ramach Europolu. - Co oznacza, że w każdym kraju UE taka osoba może być zatrzymana i przekazana do Polski - mówi.
Posłuchaj
Paweł Szopa poszukiwany też listem gończym
Przypomnijmy, że we wtorek Prokuratura Krajowa wydała list gończy za twórcą odzieżowej marki Red is Bad. Na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak poinformował, że śledczy mają pewne informacje na temat tego, gdzie obecnie Szopa może przebywać.
Rzecznik dodał, że Szopa nie stawił się w prokuraturze, więc nie umożliwił wykonania czynności z jego udziałem. Zaznaczył, że w tym przypadku zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa.
REKLAMA
Zobacz również:
Na pytanie, czy prokuratura wie, gdzie przebywa Paweł Szopa, gość Polskiego Radia 24 odparł: "Mamy pewne informacje w tym zakresie". Dopytywany, czy biznesmen jest w Polsce, czy za granicą, odpowiedział: "Nie ujawniamy takiej informacji".
Nieprawidłowości w RARS
22 sierpnia Prokuratura Krajowa przekazała, że w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec dwóch kolejnych osób - b. szefa Agencji Michała K. i Pawła Szopy. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Posłuchaj
Sąd Rejonowy Katowice-Wschód, na wniosek prokuratora, zgodził się wtedy na aresztowanie K., co pozwoliło na wszczęcie jego poszukiwań listem gończym i wydanie za nim europejskiego nakazu aresztowania. W poniedziałek po południu prokuratura poinformowała, że K. został zatrzymany w Londynie.
Sąd I instancji nie uwzględnił wówczas wniosku o areszt wobec Pawła Szopy, uznając, że obawa matactwa w jego przypadku nie jest na tyle duża, aby konieczne było tymczasowe aresztowanie, zwłaszcza że podejrzany złożył wniosek o wydanie wobec niego listu żelaznego. Prokurator złożył zażalenie na tamto postanowienie i sąd je uwzględnił.
REKLAMA
Ruszyło śledztwo
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. i prowadzi ją obecnie Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i procedowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez generalnego inspektora informacji finansowej. Na dalszym etapie śledztwa generalny inspektor informacji finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu "prania brudnych pieniędzy".
- Decyzja na kartce i do niszczarki. Tak Michał K. rządził RARS
- Zatrzymanie byłego szefa RARS. Publicyści komentują: to obciąża Mateusza Morawieckiego
PAP, IAR/pr24.pl/sb/wmkor
REKLAMA
REKLAMA