Brak prądu, zamknięty most. Mieszkańcy Brzegu przygotowują się do walki z żywiołem

W poniedziałek wieczorem rozpocznie się ewakuacja części mieszkańców Brzegu na Opolszczyźnie. Miasto przygotowuje się na nadejście fali powodziowej. Władze zapowiedziały wyłączenie energii elektrycznej i zamknięcie mostu na Odrze. 

2024-09-16, 19:06

Brak prądu, zamknięty most. Mieszkańcy Brzegu przygotowują się do walki z żywiołem
Mieszkańcy przygotowują się do uderzenia żywiołu . Foto: PAP/Krzysztof Cesarz

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Relacjonujemy minuta po minucie na stronie polskieradio24.pl.

***

W komunikacie na stronie internetowej władze miasta przekazały, że ewakuacja rozpocznie się o godz. 20. Działania dotyczą ulic: Oławskiej, Grobli, Placu Drzewnego, Wału Śluzowego, Błoni, Nadodrzańskiej, Nadbrzeżnej, Cegielnianej i Strzeleckiej. Mieszkańcy schronią się w dwóch szkołach podstawowych.


Korespondenci Polskiego Radia na bieżąco relacjonują sytuację powodziową Korespondenci Polskiego Radia na bieżąco relacjonują sytuację powodziową

Magistrat przekazał też, że o godzinie 22 "Odra osiągnie poziom, po którym w najbliższych godzinach zostanie wyłączona energia elektryczna". W nocy ze względu na rosnący poziom wody zostanie zamknięty most na Odrze.

REKLAMA

Powódź w Polsce. Stan klęski żywiołowej

Rząd ogłosił stan klęski żywiołowej dla obszarów poszkodowanych przez powódź. W wyniku ataku żywiołu doszło do poważnych zniszczeń infrastruktury. Setki budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych, co zmusiło mieszkańców do ewakuacji i szukania tymczasowego schronienia.

Zniszczone zostały także budynki komunalne, w tym szkoły i urzędy, a także kościoły. Wiele z tych obiektów wymaga kosztownej odbudowy lub gruntownej renowacji. Ponadto powódź sparaliżowała ruch drogowy na wielu kluczowych trasach. Zalane zostały zarówno drogi lokalne, jak i krajowe, co utrudniło transport i dostęp do najbardziej zagrożonych lokalizacji.

Służby ratownicze pracują bez przerwy, ale ich działania napotykają na liczne trudności. Niektóre remizy strażackie również znalazły się pod wodą, a samochody zostały zniszczone lub uszkodzone przez żywioł. Ucierpiała także infrastruktura energetyczna, co spowodowało przerwy w dostawach prądu w wielu miejscowościach.

W wyniku powodzi zginęło kilka osób, a wiele zostało rannych lub wymaga pomocy medycznej.

REKLAMA

Usuwanie skutków powodzi będzie długotrwałym procesem. Specjaliści szacują, że pełna odbudowa zniszczonych budynków, infrastruktury oraz odtworzenie zniszczonego rolnictwa może potrwać nawet kilka lat

IAR, bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej