Powódź na Dolnym Śląsku. Woda zniszczyła cenne zabytki [Galeria zdjęć]

Zabytkowe mosty, kościoły, pałace, kamienice i ogrody - to wszystko zniszczyła wielka woda na Dolnym Śląsku. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i podległe mu instytucje szacują już straty wyrządzone przez powódź.

2024-09-19, 12:00

Powódź na Dolnym Śląsku. Woda zniszczyła cenne zabytki  [Galeria zdjęć]
Most św. Jana Nepomucena w Lądku Zdroju, z prawej strony zniszczenia. 17 września 2024 r.Foto: PAP/EN

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia - Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia 24 oraz Radia Kierowców. Relacjonujemy minuta po minucie w internecie na stronie polskieradio24.pl.

Zniszczone cenne zabytki

Dolny Śląsk stracił jeden ze swoich niezwykle cennych zabytków - XVI-wieczny most św. Jana Nepomucena. Patron ten jest popularny na Dolnym Śląsku, ma wiele pomników, zwłaszcza przy mostach, ponieważ jest patronem m.in. tonących i właśnie mostów.

Rzeka Biała Lądecka zniszczyła XVI-wieczny most most św. Jana w Lądku Zdroju, 17 września 2024 r. Rzeka Biała Lądecka zniszczyła XVI-wieczny most most św. Jana w Lądku Zdroju, 17 września 2024 r.. Fot. EN

- Monitorujemy przede wszystkim zabytki wpisane na listę pomników historii oraz obiekty, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - mówiła Marlena Happach, dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 


Posłuchaj

- Nie ma jeszcze oszacowanych strat, ale są one duże - powiedziała Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków w rozmowie z Dorotą Piotrowską (IAR, 19.09.2024) 3:10
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Wsparcie finansowe

Eksperci z MKiDN poinformowali, że po oszacowaniu strat i zniszczeń będzie można określić, jaka suma jest potrzebna do rekonstrukcji lub odbudowy zabytkowych miejsc, które ucierpiały na skutek powodzi. Urzędnicy zaznaczyli, że państwo sięgnie do pieniędzy przypisanych do programu "Ochrona zabytków na rok 2025" - jest to 100 mln złotych.

Przekazano, że "zespoły terenowe Narodowego Instytutu Dziedzictwa będą wspierały szacowanie strat zabytków w porozumieniu z Wojewódzkimi Konserwatorami Zabytków i Wojewódzkimi Urzędami Ochrony Zabytków". "Na podstawie zebranych informacji podejmowane będą strategiczne decyzje" - dodano.

Ministerstwo w wydanym komunikacie przypomniało, że uruchomiony został rządowy serwis informacyjny powodz2024.gov.pl. Znajdują się w nim aktualne informacje o sytuacji powodziowej w kraju oraz dostępnym systemie wsparcia dla poszkodowanych".

REKLAMA

Czytaj także:

Sztuka w Lądku-Zdroju zniszczona przez powódź. "Będziemy budować galerię od nowa"

Perła polskiej turystyki zrujnowana. "Fala jak tsunami"


IAR/PAP/im

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej