Masowo wypisują się z religii. Z roku na rok jest coraz gorzej
Ponad połowa uczniów w Łodzi nie uczęszcza na lekcje religii - poinformowały władze miasta. Z raportu wynika, że zainteresowanie tym przedmiotem maleje z roku na rok. Z przedmiotu najczęściej wypisują się starsi uczniowie.
Joanna Zaremba
2024-09-27, 16:59
Jak wynika z raportu urzędu miejskiego w Łodzi, w 2019 roku na lekcję religii chodziło 38 tys. uczniów. Teraz, na przedmiot ten uczęszcza o 10 tys. dzieci mniej. Ta sama tendencja dotyczy też zajęć etyki - podawała z kolei TVP, również powołując się na dane łódzkiego urzędu.
W rozmowie z łódzką "Gazetą Wyborczą" fakt ten skomentowała wiceprezydentka miasta. Stwierdziła, że widoczna jest "znaczna tendencja spadkowa".
- MEN odsłoniło karty. Znamy priorytety na przyszły rok szkolny
- Maryja z wydłubanymi oczami. 41-latek zatrzymany, pluł na krzyż
- Lekcje religii w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada zmiany od września
Uczniowie wypisują się z religii. Z roku na rok mniejsza frekwencja
Według danych, które podaje "Wyborcza", największy odpływ uczniów z lekcji religii widoczny jest w szkołach średnich. Tam, z przedmiotu zrezygnowało aż 86 proc. uczniów - informuje "Wyborcza". W 2024 roku chęć uczestnictwa w zajęciach zadeklarowało jedyne 3,5 tys. uczniów szkół średnich - a w całej Łodzi są ich około 24 tys.
- Problem z religią w szkołach. "Nikogo nie interesują długofalowe skutki tego bałaganu"
- Religia dla Niemców bez większego znaczenia. Nowe badanie przeprowadzone przez Kościół
Z zajęć z religii wypisywani są też młodsi uczniowie. W 2024 roku aż 37 proc. z nich nie zamierza chodzić na religię. W porównaniu z 2023 rokiem jest to spadek o około 5 proc.
REKLAMA
Jeden uczeń na całą szkołę
W Łodzi są szkoły branżowe, w których np. na religię chodzi tylko jeden uczeń w całej placówce - wynika z raportu. Chodzi o dane z ostatnich pięciu lat. Liczba osób chodzących na ten przedmiot spadła w tym czasie o wyżej wspomniane 10 tys. Okazuje się, że w tym roku szkolnym kolejne 2 tys. łódzkich uczniów zadeklarowało, że nie zamierza uczęszczać na te zajęcia.
- Na 64 tys. uczniów, 28 tys. nie będzie chodziło na lekcje religii. Daje to 45 proc. dzieci, które będą chodziły, natomiast 55 proc. tych, które nie chcą uczęszczać na te lekcje - powiedziała w TVP Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydentka Łodzi.
Ilu uczniów w Łodzi chodziło na religię w poszczególnych latach?
- rok szkolny 2024/2025 - 28 637,
- rok szkolny 2023/2024 - 30 747,
- rok szkolny 2022/2023 - 35 657,
- rok szkolny 2021/2022 - 36 085,
- rok szkolny 2020/2021 - 38 120.
Według Piotra Borysa, dyrektora Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury w łódzkim urzędzie miasta, szkoły często nie są w stanie zorganizować tych lekcji. - Lekcje religii staną się trochę karykaturalne, no bo będą na przykład organizowane dla jednego czy dwóch uczniów - ocenił w rozmowie z telewizją.
Z kolei wiceprezydentka miasta uważa, że powodem takiej sytuacji "nie jest walka z Kościołem". - Sama młodzież decyduje o tym, jak jest - stwierdziła.
REKLAMA
Kardynał Grzegorz Ryś: trzeba diagnozować, gdzie są przyczyny
Dane urzędu miasta przywołuje również "Dziennik Łódzki". Jak mówił portalowi Piotr Borys, dzieci najczęściej wypisywane są z religii po przyjęciu komunii.
- W klasie trzeciej oraz w klasach siódmych i ósmych - dodał.
Z kolei według łódzkiego metropolity kardynała Grzegorza Rysia, niska frekwencja na lekcjach religii to problem szczególnie większych miast. - Trzeba diagnozować, gdzie są przyczyny. Próbujemy to robić - powiedział duchowny w rozmowie z lokalnym serwisem.
Będą nowe przepisy. MEN zapowiada
Przypomnijmy, że rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, które weszło w życie 1 września 2024 r. stanowi, że w klasach, w których uczestnictwo w lekcjach religii deklaruje mniej niż siedem osób, zajęcia nie będą prowadzone. Jednak dla chętnych mają powstać tzw. grupy międzyoddziałowe, łączone np. z innymi klasami
REKLAMA
W związku z odpływem uczniów z zajęć z religii, ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że już w 2025 roku w szkołach będzie tylko jedna lekcja religii. Obecnie trwają pracę nad zmianą przepisów.
Źródła: lodz.wyborcza.pl/TVP/Dziennik Łódzki
REKLAMA