Najbardziej oblegane kierunki studiów w 2024 r. "Królowa" jest jedna
1,3 mln studentów rozpoczyna nowy rok akademicki w Polsce. Choć na wielu uczelniach inauguracja roku odbywa się w różnych dniach, to symboliczną datą początku zajęć jest właśnie 1 października. Sprawdź, jakie kierunki studiów były w tym roku najbardziej oblegane.
2024-10-01, 11:00
W roku akademickim 2024/2025 studenci rozpoczną studia na 135 uczelniach publicznych i 210 niepublicznych. 53 uczelnie niepubliczne znajdują się w stanie likwidacji - przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Na Uniwersytecie Warszawskim największą popularnością cieszy się psychologia (2 742 osoby rozpoczną studia jednolite magisterskie), zarządzanie (2 683 nowych studentów) oraz ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria (2 411 osób).
Uczelnia uruchomiła też nowe kierunki studiów. Są wśród nich: bezpieczeństwo wewnętrzne, studia pierwszego stopnia na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych; edukacja alternatywna z animacją społeczno-kulturalną, studia pierwszego stopnia na Wydziale Pedagogicznym; ochrona zwierząt, studia drugiego stopnia w Uniwersyteckim Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim najwięcej zgłoszeń było na psychologię i prawo. Jednak najwięcej chętnych na jedno miejsce było na japonistyce - 12,61 oraz na kierunku lekarsko - dentystycznym - 11, 61. Nieco mniej popularne na UJ były ekonomia i fizjoterapia.
Czytaj także:
REKLAMA
W ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawiły się dwa nowe kierunki studiów stacjonarnych I stopnia: sztuczna inteligencja na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz East European Studies: Languages and Discourses.
Pozostałe nowości w ofercie UJ skierowane są do absolwentów studiów licencjackich.
Posłuchaj
Wydział Filozoficzny postanowił poszerzyć swoją ofertę o kierunek analiza danych społecznych, który integruje treści z zakresu nauk społecznych z wykorzystaniem wiedzy z kierunków ścisłych (matematycznych i informatycznych). Kolejną nowością na Wydziale Filozoficznym jest pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną.
Wydział Lekarski proponuje z kolei kierunek dietetyka kliniczna.
REKLAMA
Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu najwięcej osób chciało w tym roku studiować psychologię (ponad 2 tysiące osób ), prawo (niemal 1,5 tys. osób) oraz filologię angielską (ponad 1100 osób).
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu kandydaci i kandydatki najczęściej wybierali kierunek lekarski (tryb stacjonarny), psychologię i prawo. W czołówce znalazły się też weterynaria, fizjoterapia, pielęgniarstwo oraz filologia angielska.
Psychologia, biologia kryminalistyczna i marketing to z kolei trzy kierunki, które cieszyły się największą popularnością na Uniwersytecie Łódzkim.
Wśród najpopularniejszych kierunków pod względem liczby zgłoszeń na Politechnice Warszawskiej znalazły się: budownictwo (1199 aplikacji), informatyka (1159 aplikacji), cyberbezpieczeństwo (1144 aplikacje), zarządzanie (1065 aplikacji), informatyka stosowana (915 aplikacji).
REKLAMA
A najpopularniejsze kierunki pod względem liczby aplikacji na jedno miejsce to cyberbezpieczeństwo (19,1 aplikacji na miejsce), mechanika i projektowanie maszyn (13,8 aplikacji na miejsce), a także matematyka i analiza danych (11,9 aplikacji na miejsce).
Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to m.in.: badanie i projektowanie gier, materiały dla zastosowań medycznych oraz skandynawistyka. Na Uniwersytecie Rzeszowskim nowością są kierunki anglojęzyczne: Media Visual and Social Communication oraz English Division of Medicine.
Na liście nowości w ofercie studiów na Uniwersytecie Szczecińskim znalazły się m.in.: management w sporcie, International and European Business Law, nauki o rodzinie - doradztwo, coaching, mediacje.
REKLAMA
Design i komercjalizacja produktu to nowość w ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Uczelnia przyjęła w sumie blisko 4 tys. nowych studentów.
IAR, PAP, glos.pl, paw/
REKLAMA