Polska 2050 i PSL ramię w ramię z PiS oraz Konfederacją? Posłowie chcą ukrócić możliwości skarbówki
Posłowie Polski 2050 chcą pozbawić skarbówkę możliwości dowolnego przeglądania kont bankowych Polaków. W Sejmie trwają pracę nad przepisami, które cofają uprawnienia nadane Krajowej Administracji Skarbowej w ramach Polskiego Ładu przez PiS. - Zależy nam na ochronie praw jednostki - mówi portalowi polskieradio24.pl poseł Polski 2050 Sławomir Ćwik.
2024-10-01, 20:00
Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Przepisy przygotowane przez posłów Polski 2050 odbierają skarbówce możliwość dowolnego przeglądania kont bankowych Polaków. W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tej regulacji. Jej autorzy liczą na to, że uzyska poparcie sejmowej większości, bo - jak tłumaczą - obecne przepisy są antyobywatelskie.
Trzecia Droga w obronie obywateli
- Zależy nam na ochronie praw jednostki. Chodzi o to, abyśmy nie byli narażeni na to, że urzędnik państwowy według własnego "widzimisie", przegląda nasze rachunki bankowe. W naszej ocenie obecne przepisy zezwalają na nadmierną ingerencję w nasze prawa - mówi portalowi polskieradio24.pl Sławomir Ćwik z Polski 2050. Poseł partii Szymona Hołowni liczy na konstruktywną dyskusję nad tym projektem podczas prac komisji, choć ma świadomość, że rząd może być przeciwny tym zmianom.
- Obawiamy się, że skarbówka może nie chcieć rezygnować z uprawnień, które zostały jej przyznane - jak wiemy administracja bardzo łatwo przyzwyczaja się do tego co zostało jej dane - tłumaczy rozmówca portalu polskieradio24.pl. - Mam jednak nadzieję, że uda się przekonać do tego projektu partnerów z koalicji 15 października - dodaje.
- Nie chodzi nam, żeby na złość ministrowi finansów ten projekt uzyskiwał poparcie PiS czy Konfederacji. Jesteśmy w koalicji 15 października i chcemy przede wszystkim współpracować z posłami Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy. Zmieńmy przepisy tak, żeby chroniły prawa jednostki i zabezpieczały interes państwa na wypadek osób, które są nieuczciwe - stwierdza Ćwik.
REKLAMA
Poparcie dla projektu deklaruje PSL. - Polski Ład wprowadził system inwigilacji i monitorowania wszystkich spraw skarbowych. Trzeba zrozumieć przedsiębiorców i wszystkie osoby, które choć nie mają statusu podejrzanego, a są kontrolowane jak podejrzani. Rozwiązanie, jakie obowiązywało przed 1 lipca 2022 roku było bardziej zasadne - mówi portalowi polskieradio24.pl poseł ludowców Mirosław Orliński.
Opozycja pomoże Trzeciej Drodze?
Poparcia dla projektu nie wyklucza klub PiS. - Należy wrócić do rozmowy nad powrotem do stanu sprzed roku 2022 po to, żeby skarbówka nie traktowała Polaków, polskich przedsiębiorców jako potencjalnych przestępców, żeby nie dochodziło do nadużyć - mówi poseł klubu PiS Janusz Kowalski.
Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się za dalszymi pracami nad projektem ustawy w tej sprawie, choć to właśnie PiS wprowadziło te przepisy. Dziś politycy ugrupowania przyznają się do błędu. - Jeśli popełnia się błędy, to my potrafimy z nich wyciągnąć wnioski, żeby odpowiedzieć na apele polskich podatników - tłumaczy Kowalski.
- Problemy z finansowaniem kampanii wyborczej PiS. Spot Ziobry pogrąży partię?
- Miliony dla swoich. Przeanalizowali umowy resortu Ziobry
Poparcie dla regulacji deklaruje również Konfederacja. Trzecia Droga ma z opozycją wystarczającą liczbę posłów w Sejmie, aby przeforsować te zmiany, nawet przy sprzeciwie rządu.
Rząd: to są przypadki incydentalne
Rząd na razie z uwagą przygląda się pracom toczącym się w Sejmie. Szef KAS wiceminister finansów Marcin Łoboda tłumaczył podczas pierwszego czytania regulacji, że zaglądanie na konta bankowe przez skarbówkę jest incydentalne. - Na 118 818 postępowań przygotowawczych, jakie były od 1 lipca 2022 r. do 31 lipca 2024 r., urzędy celnoskarbowe, które zajmują się najpoważniejszymi sprawami, złożyły 3598 zapytań do banków. To ok. 5-6 proc. Z kolei urzędy skarbowe złożyły 510 zapytań - to są incydentalne przypadki - stwierdził.
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu przez PiS, od 1 lipca 2022 roku skarbówka może zwrócić się do banku o udzielenie danych o rachunkach osoby, która nie ma statusu osoby podejrzanej. Wcześniej banki udzielały takiej informacji tylko w przypadku osób, będących podejrzanymi. Nowelizacja przywraca zasadę, że banki będą udzielać informacji tylko w sytuacji, kiedy właściciel rachunku ma status osoby podejrzanej.
Z projektu ustawy wynika, że bank jest zobowiązany do sporządzenia i przekazywania informacji dotyczących podejrzanego lub osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej na "sporządzone na piśmie żądanie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, naczelnika urzędu celno-skarbowego lub naczelnika urzędu skarbowego wydane w związku z wszczętym postępowaniem przygotowawczym lub czynnościami wyjaśniającymi odpowiednio w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe".
REKLAMA
Michał Fabisiak, polskieradio24.pl
REKLAMA