Seria zawiadomień do prokuratury na polityków PiS. Chodzi o wybory kopertowe
Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych zdecydowała, że skieruje zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez b. premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz b. marszałek Sejmu Elżbietę Witek.
2024-10-10, 17:10
Sejmowa komisja śledcza złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi między innymi o domniemane zlecenie organizacji wyborów w takim trybie premierowi Morawieckiemu w siedzibie PiS.
Komisja przegłosowała też dwa wnioski do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego. W jednym wniosku - wspólnie z ówczesnym szefem kancelarii premiera Michałem Dworczykiem, a w drugim - wspólnie z szefem MSWiA Michałem Kamińskim.
Komisja zdecydowała również o skierowaniu wniosku do prokuratury ws. byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Komisja przygotowała w sumie 12 zawiadomień do prokuratury.
REKLAMA
- Wybory prezydenckie 2020. Publicysta: zgodnie z prawem powinny się odbyć w maju
- Odpowiadali za kampanię Morawieckiego. Dostali milionowe zlecenia z RARS
Komisja ws. wyborów kopertowych przyjęła raport końcowy
Ponadto na czwartkowym posiedzeniu sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przyjęła raport końcowy ze swoich prac.
Za przyjęciem raportu głosowało 6 członków, 4 było przeciw, a 1 poseł wstrzymał od głosu.
Wcześniej komisja rozpatrywała 69 poprawek zgłoszonych przez posła Witolda Tumanowicza (Konfederacja).
REKLAMA
Kilka poprawek o charakterze językowym komisja od razu przyjęła, natomiast pozostałe, które były głosowane łącznie, komisja odrzuciła.
Przewodnicząca komisji Magdalena Filiks (KO) rekomendowała posłowi Tumanowiczowi złożenie odrzuconych poprawek jako zdanie odrębne.
Poprawki zgłoszone przez Tumanowicza dotyczyły m.in. wykreślenia z projektu raportu zarzutów dotyczących "sprowadzenia niebezpieczeństwa na wiele osób z artykułu 163 Kodeksu karnego" oraz rozważenia kwestii postawienia przed Trybunałem Stanu byłego premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Zarówno Tumanowicz, jak i posłowie PiS zapowiedzieli, że złożą zdania odrębne. Przewodnicząca komisji podkreśliła, że mają oni na to 10 dni.
REKLAMA
PAP/IAR/WR
REKLAMA