Sopot będzie miał szerszą plażę. Ruszają prace

Sopocki odcinek plaży zostanie poszerzony o kilkanaście metrów. Prace rozpoczną się już w środę. Inwestycja będzie kosztować około dwóch milionów złotych.

2024-10-15, 19:59

Sopot będzie miał szerszą plażę. Ruszają prace
Sopot. Rozpoczyna się poszerzanie plaży. Foto: Shutterstock/ Patryk Kosmider

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że w środę rozpocznie się mobilizacja sprzętu niezbędnego do wykonania sztucznego zasilenia sopockiej plaży.

W okolicy wejścia nr 34 składowane będą elementy rurociągu służące do transportu materiału wzmacniającego brzeg. Natomiast roboty refulacyjne rozpoczną się w kolejnym tygodniu. Wyjaśniono, że piasek będzie pobierany z okolic mola, a obszar przewidziany do zasilenia stanowi ok. 700-metrowy odcinek plaży pomiędzy wejściami nr 33 a 43.

Sopot. Szersza plaża zyskiem dla turystyki

Urzędnicy podkreślają, że szersza i właściwie wyprofilowana plaża przyczyni się do wygaszania energii fal, chroniąc nabrzeżną infrastrukturę. Zwiększy też walory turystyczne.

Aktualnie plaża w Sopocie ma szerokość maksymalnie 30 metrów i dzięki wykonanym pracom będzie szersza o kolejne kilkanaście. "Pozwoli to również na osiągnięcie optymalnego ukształtowania dna i samej plaży, poprzez uzupełnienie strat, spowodowanych erozyjnym oddziaływaniem morza" - wskazują sopoccy urzędnicy.

REKLAMA

Wyjaśniono, że od Przystani Rybackiej (wejście nr 31) w kierunku mola brzeg jest dość stabilny, natomiast na odcinku od wejścia nr 34 w kierunku Gdańska wyraźnie podlega erozji. Szczególnie wrażliwe i narażone jest miejsce na wysokości siedziby sopockiego WOPR.

Sopot. Mapa zasięgu refulacji Sopot. Mapa zasięgu refulacji

Podano również, że skutkiem refulacji będzie niwelacja różnic głębokości dna morskiego w rejonie mola, co - według urzędników - znacznie poprawi bezpieczeństwo nawigacyjne jednostek żeglujących w tym rejonie.

Plaża będzie odcinkowo zamykana

Rurociąg zostanie rozłożony bezpośrednio na plaży. Pojawią się luki umożliwiające przejście nad nim. Z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i płynności prac możliwe są jednak tymczasowe wyłączenia fragmentów z użytku.

Na wodach Zatoki Gdańskiej będzie można zobaczyć pogłębiarkę Kazimierz I, która wykona główne prace. Ma ona 41 metrów długości i 9,5 metra szerokości. Może przesyłać wydobyty z dna urobek na odległość do trzech kilometrów, za pomocą rur o średnicy 500 mm.

REKLAMA

Urzędnicy podkreślają, że w brzeg morski wbudowywany będzie wyłącznie urobek przebadany, bezpieczny dla ludzi, fauny i flory, a także o odpowiedniej strukturze.

Wykonawca - zgodnie z umową - ma trzy miesiące na realizację projektu. Obecnie wykonywane są jeszcze szczegółowe pomiary batymetryczne i atest czystości dna.

Umowa opiewa na dwa miliony złotych i jest współfinansowana przez Urząd Morski w Gdyni i Sopot.

Zobacz także:

jp/PAP/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej