Pierwszy taki synod Kościoła. Przyznano kobietom prawo głosu

Po trzech latach, w sobotę zakończył się kolejny synod Kościoła katolickiego. Polscy hierarchowie, podsumowując obrady, zwracali uwagę na misję Kościoła i akcentowali konieczność otwarcia się na wiernych. Świeccy przedstawiciele wskazywali zaś na rolę kobiet w Kościele.

2024-10-27, 20:08

Pierwszy taki synod Kościoła. Przyznano kobietom prawo głosu
Polscy hierarchowie uczestniczyli w kolejnym synodzie biskupów . Foto: PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów uczestniczyły 464 osoby, w tym 54 kobiety. Po raz pierwszy także kobietom przyznano prawo głosu.

Obrady rozpoczęły się do fazy lokalnej w październiku 2021 roku i przebiegały pod hasłem "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja".

Troska o przyszłość Kościoła

- Wydarzenie zorganizowano, by nakreślić przyszłość Kościoła - przypomniał na konferencji prasowej w Rzymie delegat na synod metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś.

- Przez wszystkie lata trwania tego synodu podkreśla się w każdym dokumencie, że synodalność nie jest celem samym w sobie, tylko, że ma służyć misji. Ale misja rodzi się najpierw ze spotkania Zmartwychwstałego Pana. Jeśli się tę perspektywę wyrzuci, to zostaniemy przy synodzie o synodalności jako o sporze o władzę, o kompetencje w Kościele. Ale to byłoby rozejście się z tym synodem - bo nie na taki temat był - powiedział kardynał Grzegorz Ryś.

REKLAMA

Ważne otwarcie na wiernych

Delegat Konferencji Episkopatu Polski na synod biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski powiedział, że w synodzie uczestniczyli reprezentanci wspólnoty, która ma prawie miliard czterysta milionów wyznawców - ochrzczonych Kościoła katolickiego - na całym świecie.

Zdaniem biskupa gliwickiego Sławomira Odera ważne jest, by kapłani zdali sobie sprawę z konieczności otwarcia na wiernych. - Trzeba przezwyciężyć pewien schemat - doświadczenia Kościoła jako instytucji, w której bardzo częste są postawy roszczeniowe. Mamy odkryć, że jesteśmy w domu. Kościół jest naszym domem, jesteśmy jego współmieszkańcami i wszyscy mamy za niego brać odpowiedzialność - podkreślił hierarcha.

Akcent na rolę kobiet

Świecki przedstawiciel Europy na synod profesor Aleksander Bańka mówił o roli kobiet w Kościele. - Jest ich mnóstwo, niekoniecznie musi się to łączyć ze święceniami bądź z diakonatem. Ale ta kwestia w jakimś zakresie jest otwarta. Kościół dalej ją bada, sprawdza i analizuje. Na razie nie ma przestrzeni na takie decyzje, ale refleksja teologiczna trwa - mówił profesor Bańka.

REKLAMA

Posłuchaj

Świecki przedstawiciel Europy na synod profesor Aleksander Bańka o roli kobiet w Kościele (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Druga rzymska sesja 16. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów rozpoczęła się 2 października i zakończyła w sobotę przyjęciem dokumentu końcowego. Papież Franciszek ogłosił, że nie opublikuje po tych obradach adhortacji apostolskiej jako podsumowania.

Czytaj także: 


IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej