Polski Kościół zyskuje w sondażach. Przybywa pozytywnych ocen
Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało Polaków, jak oceniają działalność Kościoła w Polsce. Okazuje się, że blisko połowa badanych wypowiedziała się na ten temat pozytywnie. To wzrost w porównaniu do poprzedniego badania. Dla wielu może być to zaskakujące, gdyż na przestrzeni ostatnich lat ujawniono wiele afer związanych z duchownymi - m.in. przestępstw związanych z pedofilią.
Joanna Zaremba
2024-10-17, 16:02
O nowym badaniu pisze m.in. Katolicka Agencja Informacyjna. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 48 proc. Polaków pozytywnie ocenia działalność Kościoła rzymskokatolickiego w naszym kraju. To nieco lepsza ocena, niż pół roku temu. Wówczas 44 proc. badanych obywateli pozytywnie wypowiedziało się na temat działań polskiego Kościoła.
41 proc. badanych nie ma dobrego zdania o Kościele. Sześć miesięcy temu takich osób było o 4 punkty proc. więcej. Jednym ze spostrzeżeń zawartym w raporcie CBOS jest fakt, że z większą aprobatą o działaniach polskiego Kościoła wypowiadają się sympatycy Prawa i Sprawiedliwości i osoby o poglądach prawicowych. Pozytywne oceny współwystępują także w przypadku osób wierzących i praktykujących.
- Podlasie wstrząśnięte, księża proszą o modlitwę. "Jezusowi odcięto ręce i nogi"
- Ochrona nieletnich w Kościele. W archidiecezji warszawskiej powstaje zespół do spraw prewencji
- Zakaz tatuaży i piercingu. Watykan zaostrza reguły
Zazwyczaj dobre zdania o Kościele mają osoby powyżej 55. roku życia, mieszkańcy wsi, osoby mające wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe, robotnicy niewykwalifikowani, rolnicy oraz osoby uzyskujący niskie przychody.
Jak Polacy oceniają Kościół? Te dane mogą zaskoczyć
Kto wyraża się negatywnie o Kościele? Oczywiście poza osobami niewierzącymi i niezaangażowanymi w żadne praktyki religijne, są to raczej wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, a także osoby identyfikujące się z lewicowym światopoglądem.
REKLAMA
- MEN odsłoniło karty. Znamy priorytety na przyszły rok szkolny
- Maryja z wydłubanymi oczami. 41-latek zatrzymany, pluł na krzyż
- Lekcje religii w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada zmiany od września
Wśród osób krytycznie oceniających Kościół dominują respondenci w wieku od 25 do 34 lat, mieszkańcy dużych miast, osoby z wyższym wykształceniem, specjaliści, przedstawiciele kadr kierowniczych, pracownicy administracji, pracownicy biurowi, technicy, personel średniego szczebla, prywatni przedsiębiorcy oraz osoby uzyskujące wysokie dochody.
Kto popiera działalność Kościół?
O Kościele pozytywnie mówią głównie ci, którzy uczestniczą w obrzędach religijnych przynajmniej kilka razy w tygodniu i raz w tygodniu - czyli kolejno 76 i 77 proc. badanych. 47 proc. osób chodzących do kościoła raz lub dwa razy w miesiącu ma dobre zdanie o działalności tej instytucji w Polsce. Z kolei 37 proc. badanych, którzy chodzą do kościoła kilka razy w roku, pozytywnie ocenia działania kleru.
- Wykorzystał seksualnie 11 ministrantów. Sąd skazał byłego księdza za pedofilię
- "Pomieszkiwał na plebanii". Pedofil znów skrzywdził dziecko
- Gwałciciel 12-latki wystąpił na igrzyskach. Teraz zabrał głos
Tylko 15 proc. osób w ogóle nie uczestniczących w życiu religijnym ma dobre zdanie o Kościele.
Jak dokładnie wygląda to wśród zwolenników poszczególnych partii politycznych? 83 proc. wyborców PiS popiera działania Kościoła, tak jak 44 proc. wyborców Konfederacji. Tylko 38 proc. wyborców Trzeciej Drogi ma pozytywne zdanie o polskim Kościele. Wśród sympatyków KO, jest to jedynie 23 proc., a wśród wyborców Lewicy - 15 proc.
REKLAMA
Młodzi mają krytyczne podejście
Krytyczne podejście do działań polskiego Kościoła mają w większości osoby młode. 45 proc. badanych w wieku 18-24 lata nie ma o nim pozytywnej opinii. 40 proc. osób z tego przedziału wiekowego ma z kolei odmienne zdanie.
- Papież Franciszek za zamkniętymi drzwiami: plotki to domena kobiet
- W tym kraju masowo odchodzą z Kościoła. Biskupi nie kryją niepokoju
46 proc. badanych w wieku 35-44 lata mówi o Kościele pozytywnie, 45 proc. - negatywnie. Wśród osób w wieku 45-54 lata tylko 40 proc. popiera działania Kościoła, 44 proc. ocenia je krytycznie. W grupie wiekowej 55-64 lata jest to odpowiednio: 58 i 35 proc.
Największa aprobatę dla polskiego Kościoła wyrażają osoby w starszym wieku, czyli 65 lat i więcej. W tej grupie wiekowej 60 proc. ma o nim dobre zdanie, a 31 proc. - złe.
Badanie CBOS
"Badanie wybranych instytucji i urzędów w kraju przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera, wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej. Badanie zrealizowano od 12 do 22 września 2024 r. na próbie liczącej 941 osób" - czytamy na stronie archwwa.pl.
REKLAMA
Źródła: CBOS/archwwa.pl/KAI/Stacja7.pl
REKLAMA