Polacy w niechlubnej czołówce. "Wywierają presję na lekarzy"
Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów pod względem użycia antybiotyków. W 2022 roku Polacy wykupili 45 mln opakowań tych leków.
2024-11-18, 12:35
Polska jest na 5. miejscu w Europie pod względem użycia antybiotyków.
- Jeżeli nie ograniczymy spożycia antybiotyków, będzie coraz więcej bakterii odpornych na ich działanie i nie będzie czym leczyć pacjentów - alarmowała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Małgorzata Łobocka, szefowa Pracowni Biologii Bakteriofagów z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
- Jeżeli jeden antybiotyk nie działa, stosujemy drugi, jeżeli drugi nie działa - trzeci i tym sposobem możemy wyhodować bakterie wielolekooporne, które nie dają się leczyć niczym - ostrzegła.
Posłuchaj
"Wywierają presję"
Prof. Łobocka przyznała, że lekarze zbyt często przepisują antybiotyki, a nie zawsze jest to konieczne.
REKLAMA
- W sytuacjach, kiedy chory ma silne objawy infekcji i lekarz nie może szybko wykryć, czy to wirus, czy bakteria, przepisuje antybiotyk na wszelki wypadek - mówiła.
Posłuchaj
Ponadto niejednokrotnie sami pacjenci wywierają na lekarzy presję, chcąc uzyskać receptę na antybiotyk.
Jak dodała prof. Łobocka, bardzo często infekcje wirusowe poprzedzają infekcje bakteryjne i antybiotyki przepisywane są osłonowo, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji. Ok. 80-90 proc. infekcji jest wywołane wirusami. Na nie z kolei antybiotyki nie działają.
Badania nad nowymi antybiotykami są bardzo kosztowne i długotrwałe. Trwają poszukiwania nowych rozwiązań, aby skutecznie walczyć z bakteriami. Jedną z metod leczenia zakażeń bakteryjnych jest terapia fagowa, która wykorzystuje bakteriofagi - typ wirusów.
REKLAMA
- WHO bije na alarm. Chodzi o nowy wariant małpiej ospy
- Nowy lek odchudzający? Ma być lepszy niż Ozempic, bez skutków ubocznych
- Choroba onkologiczna a bezpłodność. Co wtedy można zrobić?
IAR/egz/wmk
REKLAMA