Katastrofa dworca w Belgradzie. Studenci naciskają na rząd, zajęli uczelnie

Studenci uniwersytetów w Belgradzie i Nowym Sadzie zajęli w poniedziałek budynki swoich uczelni. Protestujący domagają się ujawnienia umowy na renowację dworca w Nowym Sadzie, gdzie w wyniku zawalenie się dachu na początku listopada zginęło 15 osób. Żądają też uwolnienia aktywistów zatrzymanych podczas protestów oraz zwiększenia wydatków państwa na edukację.

2024-12-03, 07:25

Katastrofa dworca w Belgradzie. Studenci naciskają na rząd, zajęli uczelnie
Serbscy studenci domagają się ujawnienia umowy na remont dworca, w trakcie której doszło do katastrofy budowlanej. Foto: Darko Vojinovic/Associated Press/East News

Część studentów Uniwersytetu w Belgradzie zablokowała w poniedziałek budynki rektoratu i trzech wydziałów. Protest rozpoczął się symbolicznie o godz. 11.52, kiedy to 1 listopada runęła część dachu dworca kolejowego w Nowym Sadzie, zabijając 15 osób i ciężko raniąc dwie.

Godzinę później blokadę swojej uczelni rozpoczęli studenci Wydziału Filozoficznego w Nowym Sadzie. Nauczyciele i współpracownicy wydziału poparli protest i ogłosili zawieszenie wszystkich zajęć.

W poniedziałek w nocy - jak przekazały serbskie media - blokada nadal trwała, a jej uczestnicy zapewnili, że nie zrezygnują, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione.

Protesty w Belgradzie. Takie są żądania studentów

Studenci domagają się opublikowania dokumentacji związanej z odbudową dworca, postawienia zarzutów osobom atakującym pod koniec listopada protestujących studentów w Belgradzie, uwolnienia więzionych aktywistów i 20-procentowego zwiększenia finansowania uczelni państwowych.

REKLAMA

W argumentacji przywoływane są ataki na studentów podczas demonstracji związanych z tragedią w Nowym Sadzie, a także fakt, że jedna z ofiar była studentką Wydziału Filologicznego w Belgradzie.

Czytaj także: 

W ostatni piątek studenci, ogłaszając te same żądania, zablokowali na 12 godzin budynek rektoratu Uniwersytetu w Belgradzie. Obecna blokada ma trwać aż do spełnienia wszystkich postulatów - podała telewizja N1.

Prokuratorskie śledztwo

Dworzec kolejowy w Nowym Sadzie oficjalnie został otwarty w lipcu br., po trzyletniej przebudowie. Za renowację odpowiadało chińskie konsorcjum CRIC&CCCC. Przyczynę zawalenia się części dachu dworca bada prokuratura.


PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej