Polska powinna mieć własną broń jądrową? Rosną obawy przed Rosją

64 proc. polskich respondentów obawia się ataku nuklearnego ze strony Rosji - wynika z badania CBOS. To powrót do poziomu odnotowanego tuż po rozpoczęciu przez Federację Rosyjską pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. 

2024-12-03, 15:07

Polska powinna mieć własną broń jądrową? Rosną obawy przed Rosją
Z badania CBOS wynika, że rosną obawy przed atakiem nuklearnym ze strony Rosji. Foto: Alones/shutterstock

To jednak nie wszystko. 47 proc. osób pytanych przez CBOS uważa, że uczestnictwo Polski w programie nuclear sharing zwiększyłoby poziom bezpieczeństwa kraju. 

Nuclear sharing

Udział w programie wiązałby się z szeregiem konsekwencji. Jeśli mowa o pełnym zakresie, oznaczałoby to rozmieszczenie w Polsce amerykańskich ładunków jądrowych. Polskie samoloty otrzymałyby również certyfikację do ich przenoszenia. 

W przypadku polskiego uczestnictwa w programie zdania są jednak podzielone. 44 proc. respondentów opowiedziało się za takim rozwiązaniem. Wśród nich 29 proc. uważa, że Polska "raczej powinna" dołączyć do programu, a 15 proc., że "zdecydowanie powinna".

Przeciwne zdanie wyraziło 40 proc. respondentów (w tym 21 proc. zaznaczyło odpowiedź "raczej nie", a 19 proc. "zdecydowanie nie"). 16 proc. ankietowanych pozostaje bez opinii w tej kwestii. 

REKLAMA

Polski program nuklearny?

Badanie CBOS przyniosło ze sobą jeszcze jeden interesujący wniosek. Pracownia zapytała respondentów, czy uważają, że Polska powinna posiadać własny program nuklearny. Twierdząco odpowiedziało aż 49 proc. ankietowanych (raczej powinna - 31 proc., zdecydowanie powinna - 18 proc.).

Przeciwko pracom nad bronią jądrową było 36 proc. badanych (22 proc. - raczej nie powinna, 14 proc. - zdecydowanie nie powinna). 15 proc. nie ma w tej sprawie dania. 

Badanie CBOS przeprowadzono w dn. od 8 do 21 listopada 2024 r. na próbie 981 pełnoletnich mieszkańców Polski (w tym: 57 proc. metodą wywiadów bezpośrednich CAPI, 24,9 proc. wywiadów telefonicznych CATI, a 18,1 proc. ankiety internetowej CAWI)

Czytaj także:

PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej