Dzień Babci i Dziadka 2025. Kiedy obchodzimy?
W Polsce Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka - 22 stycznia. W 2025 roku te święta wypadają odpowiednio we wtorek i w środę.
2025-01-17, 10:23
Historia Dnia Babci i Dziadka. Skąd się wzięło święto?
Wszystko zaczęło się we Francji. Na północy kraju w latach 50. XX wieku działał popularny producent Café Grand’Mère (Kawiarnia Babci). Kawę sprzedawało małżeństwo Monnier z Roubaix (region Hauts-de-France, niedaleko Lille). Potem rozwinięto tę ideę. Zaczęto tworzyć laurki dla babć, dawać drobne upominki, organizować spotkania. Powołano nawet stowarzyszenie "Fête des grand-mères" (Dzień Babci). Organizowano pochody ku czci babć, zwane "Mamif’estation".
A Polska? Pomysł zrodził się w tygodniku "Kobieta i Życie" w 1964 roku. Gazeta opisała wówczas rolę Mieczysławy Ćwiklińskiej, która wcieliła się w rolę babci w sztuce "Drzewa umierają stojąc". Potem święto zaczął rozpowszechniać "Express Poznański". W 1966 roku "Express Wieczorny" oficjalnie ogłosił 21 stycznia Dniem Babci. Z czasem ta tradycja wzbogaciła się o obchody Dnia Dziadka. Stało się to w 1978 roku. Wtedy to Telewizja Polska zorganizowała konkurs, by ustalić datę. Początkowo miały przypadać w dniu urodzin Mieczysława Fogga (30 maja). Ostatecznie ustalono, że Dzień Dziadka wypadnie 22 stycznia - jeden dzień po Dniu Babci.
Dzień Babci i Dziadka. Jak obchodzi się w innych krajach?
W USA Dzień Babci i Dziadka ustanowiono w 1978 roku. Święto obchodzi się w pierwszą niedzielę po 1 maja (wtedy w Stanach Zjednoczonych jest Święto Pracy, Labour Day). Zostało zatwierdzone w 1978 roku przez Kongres i ówczesnego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Nosi nazwę National Grandparents Day. Na cześć seniorów powstała nawet piosenka "Song for Grandma and Grandpa" (Piosenka dla Babci i Dziadka). Symbolem jest niezapominajka.
We Francji święto jest ruchome i wypada w pierwszą niedzielę miesiąca. W Wielkiej Brytanii Dzień Babci i Dziadka wypada w pierwszą niedzielę października. W Meksyku święto nosi miano "Dia de Abuelos" i wypada 28 sierpnia. W Bułgarii w centrum uwagi są co prawda tylko babcie, ale szczególną uwagę zwraca się najmłodszym wnukom w rodzinie.
REKLAMA
Co ciekawe, są kraje, gdzie nie obchodzi się Dnia Babci i Dziadka. Świętuje się w inny sposób. W Japonii składa się hołd starszym osobom, a święto nosi miano Dniem Szacunku dla Wieku. Podkreśla się wtedy - 15 września - istotną rolę i autorytet dziadków dla młodszego pokolenia.
- Babcie i dziadkowie kiedyś i dziś. Jak zmieniała się ich rola?
- Dla życzliwej pamięci. Babcie i Dziadkowie w muzycznych wspomnieniach
- "Dwa spojrzenia". Grażyna Barszczewska i Tomasz Adamek o byciu babcią i dziadkiem
Źródła: PolskieRadio24.pl/tvp.pl/pb
REKLAMA