Wnuki wdzięczne, a babcie szczęśliwe. Skąd wziął się Dzień Babci w Polsce i jak go obchodzimy?

W tym roku mija 60 lat od momentu, gdy zrodził się pomysł obchodzenia Dnia Babci. To już nie tylko święto, podczas którego obowiązkowo wnuki przychodzą z laurką do babci na herbatę i ciasto. To coraz częściej też okazja do wsparcia seniorów, którym z różnych powodów nie dane było mieć wnuków. 

2024-01-19, 14:22

Wnuki wdzięczne, a babcie szczęśliwe. Skąd wziął się Dzień Babci w Polsce i jak go obchodzimy?
Wnuki wdzięczne, a babcie szczęśliwe. Skąd wziął się Dzień Babci w Polsce i jak go obchodzimy?. Foto: MarKord/shutterstock

Dzień Babci to święto, które nie sięga zamierzchłych czasów. Nie sięga nawet czasów międzywojennych w XX w. W 1964 roku z inicjatywy dziennikarzy tygodnika "Kobieta i Życie" sformułowano pomysł uczczenia babci. Nic w tym nie było dziwnego. W wielu kulturach i społeczeństwach babcie są traktowane jako symbole mądrości, doświadczenia życiowego, troskliwości i rodzinnego wsparcia. Są one często kojarzone z ciepłem domowego ogniska i tradycyjnymi wartościami. Temat wielu przypadł do gustu.

W styczniu 1965 roku - jak wspomina na wp.pl Ryszard Danecki, były dziennikarz gazety "Express Poznański", a zarazem przypadkowy propagator Dnia Babci - właśnie występowała gościnnie wspaniała artystka, Mieczysława Ćwiklińska. Obchodziła akurat swoje 85. urodziny. Grała w sztuce "Drzewa umierają stojąc" Alejandro Casony rolę Babci. Zastanawiano się, jak uczcić jej występ.

Zamówiono więc wielki tort z napisem "Dla babci". Po pierwszym akcie aktorce - seniorce wręczono kwiaty i ten tort, mówiąc przy okazji, że w Poznaniu obchodzi się właśnie w tym dniu, 21 stycznia, Dzień Babci. Potem warszawski "Express Wieczorny" podchwycił pomysł i 21 stycznia 1966 roku też ogłosił Dniem Babci. I tak zaczęło się święto w całej Polsce.

Współczesny Dzień Babci

Dzisiaj wnuki często składają życzenia swoim babciom w formie kartek, listów czy specjalnie napisanych wierszy. Popularne są również upominki, takie jak kwiaty, słodycze, drobne prezenty lub wykonane ręcznie podarunki.

REKLAMA

Dzień Babci to doskonała okazja do zorganizowania spotkania rodzinnego. Wiele osób odwiedza swoje babcie i spędza z nimi czas przy wspólnym stole, rozmowach czy korzysta z okazji do dzielenia się wspomnieniami.

W niektórych szkołach i przedszkolach organizowane są specjalne przedstawienia, koncerty lub spotkania z okazji Dnia Babci. Dzieci prezentują babciom swoje umiejętności artystyczne i śpiewają dla nich piosenki.

Dzień Babci również jest dniem dla seniora

Dzień Babci obchodzony jest też w dziennych i stacjonarnych domach pomocy społecznej. Odbywa się to pomimo faktu, że osoby starsze, które przebywają w takich placówkach, często nie mają najbliższej rodziny. Tak też jest w Domu Pomocy Społecznej "Ostoja" w Gdańsku.

- Współpracujemy z pobliskimi szkołami i przedszkolami. Dzieci przygotowują laurki, listy i życzenia dla naszych podopiecznych - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Paulina Szyszka, kierownik Dziennego Domu Pomocy Społecznej "Ostoja".

REKLAMA

- Dzieci przygotowują też przedstawienia z okazji Dnia Babci. Przychodzą do naszej placówki, by zaprezentować krótki spektakl. Taka współpraca daje wiele radości naszym seniorom. Ci natomiast potrafią się odwdzięczyć. Na przykład w Dniu Dziecka 1 czerwca udają się do szkoły lub przedszkola ze słodyczami dla najmłodszych - mówi Szyszka.

Co ważne, taka współpraca buduje więzi.

- Część dzieci, które odwiedziły naszych seniorów, buduje relacje do tego stopnia, że będąc już w nieco starszym wieku, postanawiają, zostać wolontariuszami. Wtedy ściślej współpracują z naszą placówką - mówi Paulina Szyszka.

Co w prezencie na Dzień Babci?

Sporym wyzwaniem jest przygotowanie upominku z okazji Dnia Babci. Babcie na zadane pytanie: "co chciałyby otrzymać od nas w prezencie?" odpowiadają "wszystko już mam", albo "niczego nie potrzebuję". Portal PolskieRadio24.pl postanowił jednak podsunąć czytelnikom kilka propozycji na niespodzianki.

REKLAMA

Co można podarować babci? Kilka pomysłów:

  • album ze wspólnymi zdjęciami,
  • personalizowana biżuteria z imionami wnuków,
  • książka z dedykacją dla babci,
  • bon na masaż lub zabieg spa,
  • zestaw kosmetyków do pielęgnacji skóry,
  • świece zapachowe lub olejki eteryczne,
  • książki ulubionego autora babci,
  • akcesoria do ogrodu, jeśli babcia jest miłośniczką ogrodnictwa,
  • kurs lub warsztat związany z jej zainteresowaniami (np. malowanie, gotowanie),
  • prenumerata ulubionego magazynu lub czasopisma,
  • książki od ulubionego autora babci.
Czytaj też:

wp.pl/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej